Spot ETF Hype’ıyla Ethereum Kritik Eşiği Aştı: Sırada Ne Var?

Lider altcoin Ethereum, 2022’den bu yana ilk kez 3.000 doları aştı. Yakın zamanda spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin ardından, dikkatler ABD’de bir spot Ethereum ETF’si olasılığına yöneliyor.

Lider altcoin uzun bir aradan sonra 3 bin doların üzerini gördü

Ether’in fiyatı, spot Ethereum ETF’lerinin ABD’de Mayıs ayı gibi erken bir tarihte onaylanabileceği spekülasyonları arasında Salı günü iki yıldan sonra ilk kez 3.000 doların üzerini gördü. Lider altcoin, geri çekilmeden önce 3,003.40 dolara ulaştı. Basın zamanında ETH, 2,931 dolardan el değiştiriyor. Böylece ETH, haftalık grafiğinde %12 ve yılbaşından bugüne %30 artış gösterdi.

Bitcoin de bugün 52.908 dolar ile yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıca, GMCI 30 Endeksi’nin 107,7’den 116’ya yükseldiği daha geniş bir kripto piyasası rallisinin ortasında geçen hafta %6 değer kazandı.

Sırada spot Ethereum ETF’si mi var?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Ocak ayında spot Bitcoin ETF’leri başarılı bir şekilde piyasaya giriş yaptı. Bu gelişmenin ardından dikkatler kripto piyasaları için başka bir anlatıya yöneldi. Bu da ABD’de spot Ethereum ETF’si olasılığı. Fidelity, BlackRock ve Franklin Templeton gibi büyük firmalar spot ETH ETF’si için başvuru yaptı. Bu başvurular son birkaç ay içinde gerçekleşti.

Bu yıl bu tür ürünlerin potansiyel onayı üzerine artan spekülasyonlar, ETH fiyatını destekledi. Böylece lider altcoin, 2024’te Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi. Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas geçtiğimiz günlerde, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ark ve 21Shares tarafından yapılan ilk spot Ethereum ETF başvurusu hakkında karar vermesi için son tarih olan 23 Mayıs’a kadar onaylanma olasılığının %70 olduğunu öne sürdü.

Ethereum 4 bin dolara mı gidiyor?

Eric Balchunas‘ın görüşünü Standard Chartered da paylaşıyor. Banka, Bitcoin’in spot ETF onayı öncesi performansını taklit etmesini değerlendiriyor. Bu durumda ETH için potansiyel bir 4.000 dolar hedefi öngörüyor. Bununla birlikte, yatırım bankası TD Cowen, SEC’in spot ETH ETF’lerini onaylamasına çok fazla ihtimal vermiyor. En azından “yakın zamanda” onaylama olasılığının düşük olduğunu söylüyor. JPMorgan ise Mayıs ayına kadar spot ETH ETF onayı için %50’den fazla şans görmüyor.

Spot ETF’nin önündeki engel: SEC Başkanı Gary Gensler

Ocak ayında SEC Başkanı Gary Gensler, ajansın spot Bitcoin ETF’lerini onaylamasının tek bir kripto para birimiyle sınırlı olduğunu söyledi. Ayrıca, “bundan daha fazlası olarak okunmaması gerektiğini” belirtti.

Gensler’in Bitcoin dışındaki kripto para birimlerinin menkul kıymet olduğu yönündeki duruşu herkesin malumu. Bunu göz önüne aldığımızda, spot Ethereum ETF onaylarını çevreleyen daha fazla belirsizlik devam ediyor. Bununla birlikte, Gensler’in selefi Jay Clayton, bir keresinde az sayıda token’ın geniş çapta merkeziyetsiz hale gelmesi durumunda artık menkul kıymet olarak kabul edilmeyebileceğinden bahsetmiş ve SEC’in eski Kurumsal Finans Direktörü William Hinman da 2018’de, merkeziyetsiz yapısı göz önüne alındığında Ether’in bir menkul kıymet olmadığını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx