Para kazanmak isterken birikiminizden olmayın… Kriptoda ‘uygulama’ oyunu… Uzman isim Osman Demircan aradaki farkı Odatv’ye anlattı


İstanbul’un Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığına kurdukları sistem üzerinden insanları kripto para borsasında yüksek kar vaadiyle kaldıraçlı işlem yapmaya yönlendirerek vurgun yapıldığına dair ihbar yapıldı.

İhbar üzerine harekete geçen savcılık soruşturma başlattı. Beykoz Cunhuriyet Başsavcılığı talimatı üzerine çalışma başlatan İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Kripto İşlem Platformuna kayıtlarının olmadığını belirledi.

Omega Pro uygulamasının cep telefonlarına yüklenmesiyle yapılan vurgunda çok sayıda insanın mağdur edildiği belirlendi.

Şüpheliler, telefonlara yüklenmesini sağladıkları programla önceleri düşük düşük para kazandırdığı, daha fazla para kazanmak için yüksek miktarda para yatıranları ve kazandıkları parayı çekmek isteyenlere ödeme yapmayarak dolandırdıkları öğrenildi.

Yapılan dolandırıcılık vurgununun varlığı ise 111 milyon dolara tekabül ediyor. Operasyonda 3 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramada bilgisayar, TL ve dolar cinsi yüklü miktarda para ile döküman ve kartlar ele geçirildi.

Gözaltına alınan 3 şüpheli İstanbul İl Jandarma Komutanlığına götürüldü. Operasyonla ilgili çalışmalar sürüyor. Odatv’ye konuşan Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, dolandırıcıların kripto oyununa karşı uyarılarda bulundu. Kripto borsalarının gerçek olup olmadığını anlamak için Demircan vatandaşlara şu uyarılarda bulundu:

Herhangi bir kripto borsasının gerçek olup olmadığını anlamak için gerçek bir araştırma yapmak gerekiyor. Yatırımcıları kim, ne kadar yatırmışlar, firma sahipleri kimler… Bunu yapmalarının nedeni şuradan geliyor, BDDK gibi bir denetleme mekanizması olmadığı için gidip de o otoriteye gerçek bir kripto şirketi olup olmadığını sorma şansı yok.

HİKAYE DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT

Kripto borasında oynamak için bir sözleşme onaylıyorlar. Bu sözleşmeyi avukatlara göstermeliler. Ben şu an bir bankaya istediğim gibi para yatırabilirim güvencem var çünkü nedeni BDDK. Devlet şu an çalışma yapıyor. Kanun netleştikten sonra vatandaşlar kripto borsasına daha rahat girebilecek. Bu işin birinci kısmı. İkici tarafı da X gibi ortamlarda botlar tarafından hazırlanan hikaye dolandırıcılığı denen kripto hesapları var. Bu hesaplarda çok para kazanıldığına dair marketing çalışmaları yapılıyor ve insanlar maalesef buna kanıyorlar. Sosyal medyada dolanan o muhteşem çok kazandıran kripto hesaplarından vatandaşlar uzak durmalı. Yine ayrı bir dert akrabalar… Arkadaştan akrabadan yatırım danışmanı olmaz. Genellikle akrabalar bu sistem içerisine girip hem kripto hem ponzi “Bir üye getir daha fazla kazan” gibi yapılar vatandaşların dolandırıcı ağına hızlı düşmesine neden oluyor

BU İNCE DETAYA DİKKAT. UYGULAMA VE KURULUM FARKLI!

Normalde bir kripto borsası yasalsa kendini telefon mobil uygulamalarına ekliyor. Dolandırıcılar ise uygulama kurduruyorlar. Kurulan bu uygulamalar sosyal medya, banka hesapları, telefon rehberlerine tamamen erişim sağlıyor. Bir sosyal medya hesabı ele geçirildiyse kripto borsasına dair mesajlar gönderilebiliyor. Bu tarz bir yapının içerisine girildiğinde vatandaşlar birkaç saat ve 10 güne kadar dolandırılabiliyorlar”

Dolandırıcılıktan korunmak için vatandaşlara önerilerde bulunan Demircan, mail hesaplarında iki faktörlü doğrulamanın açık olması gerektiğini belirtti. Mail adreslerine başka bir konumdan ulaşıldığına dair gelen mesajların iki noktaya çıktığını paylaşan Demircan, maile erişilmiş gibi göstererek, virüs linki gönderilmiş olabileceğine ya da sadece mail adresine erişim sağlanmaya çalışıldığı ancak başarılı olunamadığını kaydetti. Çeşitli platformlardaki şifrelerin düzenli değiştirilmesinin, en geç 6 en erken 1 aylık süreçte bu işlemin tekrarlanmasını gerektiğini hatırlatan Demircan her uygulama için farklı şifreler oluşturulması gerektiğini, güvensiz bir ortamda kullanılan şifre, sunucular tarafından hacklendiğinde, bütün sosyal medya hesaplarınızın çalınması demek olduğunu aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx