İlk yarıyı hedefin üzerinde kapatan Derimod’da ciro 4 milyar TL’ye koşuyor

Derimod Başkan Yardımcısı Murat Zaim, 2022’yi 2,5 milyon adet satış ve yaklaşık 2 milyar TL ciro ile kapattıklarını hatırlattı. Geçen yıl adet satışlarında yüzde 25, ciroda ise yüzde 150’lik bir artış yakaladıklarını anlatan Zaim, şöyle devam etti:

İYİ ÜRÜNÜ MÜŞTERİMİZE DOĞRU FİYATLA SUNABİLİYORUZ

“2023’e ciromuzu en az yüzde 100 artırma hedefi ile başlamıştık. 6 Şubat’taki depremlere ve seçim sürecinde yaşanan belirsizliğe rağmen ilk yarıyı hedeflerimizin üzerinde tamamladık. İlk 6 ayda geçen yılın aynı dönemine göre mağaza trafiğinde yüzde 15, adet satışlarımızda yüzde 12, ciromuzda yüzde 130 artış kaydettik. Kâr marjlarımız ise hedeflerimiz doğrultusunda gerçekleşti. Derimod güçlü bir sermaye yapısına ve nitelikli insan kaynağına sahip. Ülke genelinde 100’ü aşkın üretici firmamızla güvene dayanan güçlü bir iş birliğimiz var. Bu üç avantajımız sayesinde maliyet artışlarından kısmen daha az etkileniyoruz. Dolayısıyla müşterimize iyi ürünü doğru fiyatla sunabiliyoruz. Haziran’dan itibaren kurun yukarı yönlü hareketi ile birlikte yabancılar için yeniden avantajlı bir alışveriş ortamı oluştu. Turizm sezonunun da etkisiyle önümüzdeki 3-4 ay yabancı alışverişinin canlı geçeceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla ilk yarıda olduğu gibi ikinci 6 ayda da iyi bir performans sergileyeceğimizi ve yılı yaklaşık 4 milyar TL ciro ile kapatacağımızı öngörüyoruz.”

KDV’DE YÜZDE 2’LİK FARKI EYLÜL’E KADAR MÜŞTERİMİZE YANSITMAYACAĞIZ

Murat Zaim, 2023’e başlarken yılın ilk yarısı ile ikinci yarısının farklı şekilleneceğini öngördüklerini hatırlattı. Gelişmelerin öngörülerini doğruladığını anlatan Zaim, şöyle devam etti: “Seçimden sonra işbaşı yapan yeni ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele, bütçe disiplini ve sadeleşmeye odaklandığını görüyoruz. Bu uygulamaların yanı sıra KDV oranlarındaki artışın tüketim iştahını azaltma riski bulunuyor. 10 Temmuz’dan itibaren geçerli yeni düzenlemeyle birlikte ayakkabıda yüzde 8 olan KDV, yüzde 10’a çıkarıldı. Müşterilerimiz endişe etmesinler. KDV’den kaynaklanan farkı sezon boyunca, yani eylül ayına kadar fiyatlarımıza yansıtmayacağız. Sektörün lider markası olmanın verdiği sorumlulukla KDV artışının kısa vadede müşterilerimizin alım gücüne olumsuz etkisini azaltmak istiyoruz. Ayrıca aldığımız bu kararın enflasyonla mücadeleye de katkı sunacağına inanıyoruz.”

Derimod’un satın almalarını sezonluk yaptığını hatırlatan Murat Zaim, yeni sezon ürünlerinde beklenen fiyat artışları konusunda da, “Kış sezonunun ürünlerinin alımını hazirandan önce, yani kur seçim öncesindeki seviyedeyken tamamlamıştık. Maliyetlerimizin yarısının işçiliğe yarısının da kura endeksli olduğunu düşünürsek sonbaharda sezondan sezona kur ve asgari ücrete paralel bir fiyat artışıyla karşılaşabiliriz” dedi.

DERİMOD GRUBU BÜNYESİNDE 15 GEOX MAĞAZASI AÇMAYI PLANLIYORUZ

Murat Zaim 2023’te açılacak yeni mağazalar, mevcutlardaki konsept değişikliği ve e-ticaret altyapısını güçlendirmek için 100 milyon TL’lik yatırım bütçesi ayırdıklarını hatırlattı. Yatırımların da ilk 6 ayda planlandığı gibi devam ettiğini bildiren Zaim şunları söyledi: “6 ayda yurt içinde 2, yurt dışında 3 mağazamızın açılışını yaptık. Böylece yurt içinde 90, yurt dışında 19 mağazaya ulaştık. Ayrıca Derimod’un koleksiyonunu geliştirmesine paralel olarak mevcut mağazalarımızda konsept ve tasarım değişikliğine gidiyoruz. Daha önce 200 metrekarelik mağaza yeterliyken şimdi 400 metrekareye ihtiyacımız oluyor. Bu yıl toplamda 20 mağazamızı yenilemeyi planlıyoruz. Toplam ciromuzun halen yüzde 20’si e-ticaretten geliyor. E-ticaretin payını artırmak için online alt yapımızı güçlendiriyoruz. İtalyan markası Geox ile geçen yıl başlattığımız iş birliği güçlenerek devam ediyor. Geox ürünlerini 16 mağazamızda satıyoruz. Ayrıca Derimod Grubu bünyesinde 3 yıl içinde 15 Geox mağazası açmayı hedefliyoruz. Derimod ve Geox markasının kriterlerine uygun lokasyonlarda yer arayışımız devam ediyor. İstediğimiz özelliklere sahip yeri bulabilirsek ilk Geox mağazasını sonbaharda açabiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx