Vilayet Sıhhat Müdürü Polat, hayvansal kökenli hastalıklara karşı vatandaşları uyardı

Elazığ Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, Kurban Bayramı Öncesi vatandaşlara değerli ikazlarda bulundu.

Kurban bölümü, kurban etinin parçalanması ve doğranması sırasında meydana gelen yaralanmalara karşı vatandaşların en yakın sıhhat kuruluşuna başvurmalarını aktaran Prof. Dr. Cahit Polat, kurban kesitinin de kesinlikle tecrübeli kasaplar tarafından yapılması gerektiğini söyledi. 

Kurban Bayramı nedeniyle hayvanlarla daha fazla temasın ve gereğinden fazla kurban eti tüketiminin kimi zoonotik hastalıklar açısında riskli olabileceğini belirten Prof. Dr. Polat “Kurban Bayramı’nda kurbanlık hayvan nakli ve alımından başlayarak etlerin tüketilmesine kadar sıhhat ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi etraf ve toplum sıhhati açısından epeyce kıymetlidir.

Ülkemizde zoonotik hastalıkların başında kist hidatik, şarbon, bruselloz, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), tüberküloz, toksoplazmoz ve teniyoz gelmektedir. Kurban bayramında bilhassa kist hidatik hastalığına dikkat etmeliyiz.

Kist hidiatik insanların karaciğer, akciğer, dalak, beyin üzere iç organlarında kistler oluşturarak mevti sebep olabilmektedir. Hastalık insanlara etçil hayvanlar bilhassa de köpekler tarafından bulaştırılmaktadır.

Hasta hayvanların kesilmesi ve pişmemiş kistli sakatatlarının köpeklere yedirilmesi, hastalığın tekrar köpeklere bulaşmasına neden olmakta, böylelikle hastalıkta bir döngü meydana gelmektedir. Kişide bulantı, kusma koyu renkli idrar, karın ağrısı, karın şişliği ile baş gösteren ve kistli sakatatlardan bulaşan Kist Hidyatik hastalığına karşı pişmemiş kistli organların köpeklere yedirilmemesi, derin çukurlara gömülmesi bu döngünün kırılmasında hayati ehemmiyete sahiptir” diye konuştu. 

Kurban kısmının kesinlikle belediyelerin belirlediği alanlarda yahut mezbahalarda yapılmasının altını çizen Polat, “Kurbanlık hayvanın katiyen veteriner tabip denetiminden geçmiş sağlıklı hayvan olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Kesim sürecinin hijyenik yerlerde yapılması, kurban kesen, hayvanı yüzerek et taksimi yapan kasap ve yardımcıları ile kurban sahiplerinin çıplak elle hayvanların kan ve çıkartıları ile dokularına temas etmemesi gerek. Önlük giymek ve eldiven kullanmak üzere gerekli korunma tedbirlerini almaları epeyce önemlidir” formunda konuştu. 

Kurban eti tüketimi ve saklanmasına da değinen Polat, “Et, yüksek protein içermesi sebebiyle mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Hasebiyle kurban kesildikten sonra etler dış ortamda ve oda sıcaklığında uzun müddet bekletilmemelidir. Etler ve sakatatlar mutlaka çiğ yahut az pişmiş bir halde tüketilmemelidir.

Bir insanın günde ortalama 50 ila 100 gram protein muhtaçlığı bulunmaktadır. İhtiyaçtan fazla et tüketimi böbrekleri yormaktadır. Bunun için et tüketimine dikkat etmeliyiz. Vatandaşlarımızın ileride tüketmek üzere buzlukta saklayacakları kurban etlerini oda sıcaklığı ortamında değil de, tekrar buzdolabında (yaklaşık +4C) çözdürmeleri gerekmektedir. Çözdürülen etler de tekrar dondurulmamalıdır.

Etin içindeki vitamin ve mineral kaybını önlemek emeliyle et pişirme tekniği olarak kızartma yerine haşlama yahut fırınlama tercih etmeliyiz. Bu vesileyle buradan tüm vatandaşlarımızın kurban bayramını tebrik eder, sevdikleriyle bir ortada hoş ve keyifli bir bayram geçirmelerini diliyorum” tabirlerine yer verdi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.