Vajinismustan yüzde 100 kurtulmak mümkün mü?

Paylaş

Türkiye’de en çok rastlanan kadın rahatsızlıklarından biri olan vajinismus, her 10 kadından birinin hayatını etkiliyor. Vajinismus tüm dünyada özellikle kapalı ve geleneksel toplumlarda kadınların ve evli çiftlerin korkulu rüyası haline geldi.

Vajina (kılıf) ve ismus (eylem) kelimelerinin bir araya gelmesiyle tanımlanmış olan bu durum kısaca ‘vajinal eylemin yapılamaması’ olarak ifade ediliyor.

Paylaş

Vajinismus, kadında cinsel birleşmeyi zorlaştıran, hatta tedavi edilmeden imkansız kılan, çoğunlukla psikodinamik alt yapısı olan ve tedavide multidisipliner bir yaklaşım gerektiren vajinal spazm (istemsiz kasılma) ve ağrı durumudur.

Sıklığı düşünüldüğünden de fazladır. Ancak ortalama bir rakam verecek olursak; her 10 kadından 1’inde vajinismus mevcuttur. Vajinismus tedavisinde en önemli aşama şikayetleri olan hastayı dinlemek ve anlamaktır.

Paylaş

İşin aslı, vajinismus hastalığı yoktur, vajinismus hastaları vardır. Yani neredeyse hasta sayısı kadar nedenden bahsetmek mümkündür. Tedavi de öncelikle nedenin ortaya konulmasıyla başlar. Hekime başvuran her hastanın vajinismus sebebi farklı olacağı gibi, tedavisi de farklı olacaktır.

Paylaş

Kısaca belirtmek gerekirse vajinismus nedenleri 2 ana başlıkta ifade edilebilir. Fiziksel nedenler arasında anatomik bozukluk, darlık, kapalı kızlık zarı ve benzeri sebepler gösterilebilir. Psikolojik nedenler ise cinsel metalara karşı korku, utangaçlık, iğrenti duyma, taciz-tecavüz-zor doğum gibi geçirilmiş travmatik durumlardır.

Paylaş

Gün geçtikçe özellikle ülkemizde cinsellik konusunda hem hekim hem de hasta bazında eğitim ve bilinçlendirme programlarının artmasıyla birlikte vajinismus tedavisinin de başarısı artmıştır.

Paylaş

Artık çok dirençli vajinismus hastalarında bile yüz güldüren sonuçlar alınabiliyor. Bu konuyla ilgilenen hekim ve psikolog sayısı arttıkça ve toplumun cinsellik konusunda konuşulmayan, bilinmeyen tarafları aydınlatıldıkça hastalığın bile azalması mümkün.

Paylaş

Vajinismus tedavisinde başarı için tedavi yönteminden ziyade kadını ve erkeği birebir dinleyip anlamak gerekir. Jinekolojik muayene, cinsel terapi ve yardımcı teknikler tedavide sonraki aşamaları oluşturur. Özellikle fiziksel bir sorunu olmayan psikolojik zeminli vajinismus hastalarını sadece bilişsel ve davranışsal yaklaşımla tedavi etmek mümkündür. Vajinismus ne sizin suçunuz ne de kaderinizdir. En kısa sürede jinekolog, cinsel terapist ve/veya psikoloğa başvurarak bu sorunu çözebilirsiniz.

vajinismus yüzde 100 tedavi edilir mi vajinismustan kurtulmak mümkün mü vajinismus tedavi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir