Son dakika: Kabine toplantısı sona erdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeleri peş peşe açıkladı

Son dakika: Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan toplantı 2 saat 50 dakika sürdü. Tarım ve Orman Bakanlığı görevine getirilen Vahit Kirişci de ilk kez Kabine toplantısına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Sözlerime 4 Mart’ta Kabinemize katılan Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye hoş geldiniz diyerek başlamak istiyorum. Bölgemizdeki ve dünyadaki gelişmelerin tarım ve gıda sektörünün önemini daha da arttırdığı dönemde Vahit hocamızın çiftçilerimizin, ormancıların vizyonunu geliştirecek faaliyetlere imza atacağına inanıyorum.

“KABİNE GÖREVLERİ BAYRAK YARIŞIDIR”

Hayatın her alanında olduğu gibi Kabinedeki görevler de bayrak yarışıdır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı hızlı ve etkin karar almak için yaptığımız 8 değişiklikle Kabinemizi sürekli ve dinamik tutacak adımları attık.

Koalisyonlar, erken seçimler sebebiyle ülkenin uzun ve orta vadeli programlar yapabilmesine, büyük projeleri hayata geçirilmesine imkan vermiyordu. Türkiye’nin yönetim değişikliği ihtiyacı öyle bir anda ortaya çıkmış değil. Bu uzun ve yüksek bedelli deneyimler sonunda varılmış bir karardır.

Gerilimlerin zirve yaptığı dönemlerde bile tüm taraflarla konuşmayı başarabilen bir ülkeyiz. Ülkemizi en sert çalkantılardan en az kayıpla çıkarabilen bir sisteme sahibiz.

ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU

Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada giderek artan gücünün cazibesinin öneminin en büyük tezahürlerinden biri Antalya Diplomasi Forumu’dur. Antalya Diplomasi Forumu’nda dünyanın dört yanındaki 75 farklı ülkeden 17 devlet ve hükümet başkanı katıldı. Forum boyunca diplomasiyi yeniden kurgulamak, üç liderler oturumu, 27 panel ,dört söyleşi, 3 yuvarlak masa toplantısıyla taraflar arasında 200 görüşme gerçekleştirildi. Forumun en ses getiren olayı Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının, Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu ile yaptıkları toplantıydı. Dışişleri Bakanımızı yarın Rusya’ya gönderiyorum. Perşembe günü de Ukrayna’da temaslarda bulunacak. Yarın Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile buluşacağız ve kendisini burada misafir edeceğiz.

Ukrayna krizi gösterdi ki Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve askeri alanlarda güçlü olması bir mecburiyettir.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE

Çiftçilerimize sulama ve kredi konusunda önemli müjdelerimiz var. Tarımsal alanlardaki sulama tesislerini hızla tamamlayacağız. Böylece üreticilerimize 41 milyar lira gelir artışı sağlayacağız.

Güneş enerjisi için çiftçilerimize destek vereceğiz. Sulama faaliyetlerinde güneş enerjisinin payını hızla artıracağız.

Hazine destekli kredilerin üst limitini yükseltiyoruz. Böylece çiftçilerimizin finansmana erişimini hızlandırıyoruz.

Ayrıntılar geliyor…

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.