Reçineden iktisada yıllık 650 bin dolar katkı

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Ülkemizde reçine ve türevlerinin ticaret hacmi 600 milyon dolar civarında. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran geçtiğimiz yıl bin 280 ton reçine üretimi yapıldı. Ülkemiz ormanlık alanlarında 2022 yılı sonuna kadar 640 ton ham reçine üretimi gerçekleştirilerek ülke iktisadına kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

OGM’den yapılan yazılı açıklamada, kağıt, kozmetik, ilaç, boya, kauçuk ve lastik üzere 300’den fazla eserin üretiminde muhtaçlık duyulan doğal reçinede dışa bağımlılığı azaltmak için 2017-2021 yılları ortasında Reçine Aksiyon Planı yürütüldüğü belirtilerek, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, İstanbul, İzmir, Mersin, Muğla ve Sakarya olmak üzere 10 Orman Bölge Müdürlüğünde bin 558 ton ham reçine üreterek iktisada kazandırıldığı kaydedildi. Reçine ithalatını azaltmayı hedeflediklerini tabir eden Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Ülkemizde reçine ve türevlerinin ticaret hacmi 600 milyon dolar civarında. TUİK datalarına nazaran geçtiğimiz yıl bin 280 ton reçine üretimi yapıldı. Ülkemiz ormanlık alanlarında 2022 yılı sonuna kadar 640 ton ham reçine üretimi gerçekleştirilerek ülke iktisadına kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

‘REÇİNE AKSİYON PLANI’NI UYGULAMAYA KOYDUK’

Türkiye’de reçine üretimi yapılan ağaç çeşitlerinin kızılçam ve sahilçamı olduğunu belirten Bekir Karacabey, Türkiye’nin dünyanın reçine ihracatını karşılayan en büyük üreticilerden olan Çin, Endonezya ve Portekiz üzere ülkeler ortasına girebilecek potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Karacabey, Türkiye’nin reçine üretim kültürünü yine canlandırmak, reçine ve türevlerinde yaşanan dışa bağımlılığı azaltmak, iç kaynakları harekete geçirmek gayesi ile Reçine Aksiyon Planı (2017-2021) uygulamaya koyduklarını kaydederek, “Ülkemizde reçine ve türevlerinin ticaret hacmi 600 milyon dolar civarında. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran geçtiğimiz yıl bin 280 ton reçine üretimi yapıldı. Ülkemiz ormanlık alanlarında 2022 yılı sonuna kadar 640 ton ham reçine üretimi gerçekleştirilerek ülke iktisadına kazandırmayı hedefliyoruz. Çam ağaçlarından elde edilen en değerli odun dışı eser olan reçine çıkarılırken ağaca hiçbir ziyan verilmiyor. Reçine üretim işlevli ormanlarımızdan verimliliği artırmaya yönelik bakım faaliyetlerinin yapılması, üretimin kalifiyeli çalışanlar vasıtasıyla yürütülmesi ile ağaç başına düşen reçine randımanı artacak ve Türkiye’nin muhtaçlığı olan 2 bin- 2 bin 500 ton reçine üretimi sağlanacak” tabirlerini kullandı. 

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.