Necip Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında bir kişi tutuklandı

18 Aralık 2002’de düzenlenen suikast ile hayatını kaybeden Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu soruşturması devam ediyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde 4 kişi gözaltına alınmıştı.

Emniyetteki süreçlerin akabinde sıhhat denetiminden geçirilen şüpheliler emekli Binbaşı Fikret Emek, emekli Yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, emekli Astsubay Kamil Metin ve Memiş Aytekin, Ankara Adliyesi’ne getirildi.

1 kişi tutuklandı

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına söz veren zanlılardan Fikret Emek ve Ahmet Tarkan Mumcuoğlu tutuklama, Memiş Aytekin ve Kamil Metin isimli denetim talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Nöbetçi sulh ceza hakimliğince sorgulanan Ahmet Tarkan Mumcuoğlu tutuklandı.

Hakimlik, Fikret Emek’i konutu terk etmeme isimli denetim kuralıyla hür bıraktı.

Memiş Aytekin ile Kamil Metin de savcılığın talebi doğrultusunda isimli denetimle salıverildi.

Soruşturmanın geçmişi

Hablemitoğlu, Ankara’daki meskeninin önünde 18 Aralık 2002’de düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybetmişti.

Suikastın şüphelilerinden Nuri Gökhan Bozkır, kırmızı bültenle aranırken MİT tarafından yakalanıp Türkiye’ye getirilerek 27 Ocak’ta emniyete teslim edilmiş, 8 Şubat’ta “örgüt üyeliği” ve “tasarlayarak öldürme” hatalarından tutuklanmıştı.

Bozkır ile irtibatlı oldukları gerekçesiyle 6 kişi 3 Şubat’ta gözaltına alınmış, bunlardan 3’ü tabirleri alındıktan sonra salıverilmiş, 2’si 15 Şubat’ta tutuklanmış, biri ise isimli denetim kaidesiyle hür bırakılmıştı.

Soruşturmanın ikinci dalgasında emekli Albay Mustafa Levent Göktaş ile Fikret Emek, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Kamil Metin, Bülent Kutsal, Altan Bora, Memiş Aytekin, Osman Tuncer ve Tan Dervişoğlu hakkında 8 Haziran’da gözaltı kararı verilmiş, Göktaş dışındaki şüpheliler gözaltına alınmıştı.

Dün adliyeye sevk edilen şüphelilerden Bora, Tuncer, Kutsal ve Dervişoğlu, yurt dışı çıkış yasağı isimli denetim kaidesi uygulanarak hür bırakılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.