NATO’dan Ukrayna açıklaması: Birlik konuşlandırma planı yok

NATO'dan Ukrayna açıklaması: Birlik konuşlandırma planı yok

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tüm dünyanın pür dikkat kesildiği Ukrayna – Rusya krizine dair flaş açıklamalara imza attı. Bölgedeki üye ülkelere askeri takviye yapma kararı alan Stoltenberg, benzer bir adımın Ukrayna için de atılıp atılmayacağına açıklık getirdi.

Stoltenberg, NATO’nun olası bir Rus işgali durumunda NATO üyesi olmayan Ukrayna’ya birlik gönderme planı olmadığının altını çizdi. İngiliz BBC’ye konuşan Stoltenberg, Ukrayna’nın çok önemli bir ortak olduğunun altını çizdi ve ‘NATO üyesi olmak ile çok değerli bir ortak olmak arasında fark var’ dedi.

61f69d9879da3e0e00d045f8.png

KRİZ, O ADIMLA BAŞLADI

Rusya ile Ukrayna’yı karşı karşıya getiren kriz dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in Avrupa Birliği (AB) Ortaklık Anlaşması’nı imzalamaması ile başladı.

Bu adım sonrası 21 Kasım 2013’te ülkede gösteriler başladı. Yanukoviç’in, gösterilerin büyümesi üzerine Şubat 2014’te ülkeden kaçmasının ardından ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinin Donetsk ve Lugansk şehirlerinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar bağımsızlıklarını ilan etti.

Bunun üzerine ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında çatışmalar başlamış, 18 Mart 2014’te bölge Rusya tarafından ilhak edilmişti.

Resmi rakamlara göre, 2014’ten bu yana süren çatışmalarda, 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

LAVROV: ABD İLE SAYGIYA DAYALI İLİŞKİ İSTİYORUZ

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna krizinin gölgesinde ülkesinin ABD ve Batı ile ilişkilerine dair bugün yeni açıklamalarda bulundu. Lavrov, “ABD ile karşılıklı saygıya dayalı ilişkilerimizin olmasını istiyoruz” dedi. NATO’nun savunma çizgisinin giderek doğuya kaydığının altını çizen Lavrov, ülkesinin “meşru menfaatlerini” korumak için sadece siyasi güvence değil, hukuki olarak da geçerliliği bulunan güvenceler almaya çalışacağını belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.