Naci Görür: ‘Biz Zaten Marmara İçin Alarm Vermiştik’

Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş merkezli depremlerden önce, Marmara depremi için alarm durumunda olduklarını söyledi. Görür ayrıca, daha önce duyurduğu 9 şiddetindeki deprem uyarısını da yeniledi.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerde resmi rakamlara göre yaklaşık 50 bin vatandaşımız hayatını kaybetmiş, milyonlarca insan ise evsiz kalmıştı.

Türkiye’nin en önde gelen yer bilimcilerinden Prof. Dr. Naci Görür, beklenen Marmara depremi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

KısaDalga’dan Yeşim Özdemir’e konuşan Görür, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremler öncesinde de Marmara Depremi için alarm durumunda olduklarını söyledi.

Naci Görür, ülke genelinde deprem durumundan alarm durumunda olması gereken yerleri şu şekilde açıkladı;

“Depremler olmadan dahi biz Marmara Bölgesi’nde deprem alarmı vermiştik, bu bir. İkincisi Erzincan’ın doğusunda, Erzincan ile Bingöl Karlıova arasında Yedisu Fay’ında deprem beklediğimizi öngörmüştük.”

“Onun dışında Ege bölgesi, orası zaten sık sık küçük depremlerle sarsılıyor. Oradaki depremlerin kaynağı da bu Helen Kıbrıs Yayı, orada hareketlilik fazla. Dolayısıyla İzmir’den Antalya’ya kadar kıyı bölgelerimizde irili ufaklı depremler öngörülüyor.”

“Bir de bu 6 Şubat depremleri nedeniyle belki Adana Bölgesi’nde de stres transferi nedeniyle bazı faylarda hareketlenme olabilir. Hatta Kıbrıs’ı dahi düşündük. Doğu Anadolu Bölgesi’ne yakın olarak; Kayseri, Sivas, Erzincan’ın doğusu yani Bingöl yakınları, Malatya. Malatya’nın özellikle kuzeybatısı, kuzeyi. Orada Malatya Fayı ve Tuzla Fayı. Oralarda belirli hareketlenmeler gözlemlenebilir.”

Marmara Bölgesinde deprem alarmı verdiklerini, özellikle kıyıda on kilometre içerisinde kalan alanlarda depremin oldukça şiddetli hissedileceğini ve Avrupa Yakası’nda deprem zararlarının daha fazla hissedileceğini belirten Naci Görür, depremin şiddetinin 9.0’ı bulacağını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir