Murat Kurum’dan Ankapark savunması: “Bu imgelerde sizin hiç mi sorumluluğunuz yok?”

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bir dizi ziyaret ve toplu açılış merasimlerine katılmak üzere Bitlis’e geldi.

Kurum, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın Ankapark’ın manzaralarını paylaşmasına ait, “Kaderine terk edilen Ankapark’ın bu imajlarını verirken hiç mi içiniz sızlamadı? Bu imgelerde sizin hiç mi sorumluluğunuz yok? Yolunuza daima algı üreterek mi devam edeceksiniz? Halbuki Ankaralı hemşehrilerimiz sizden hizmet bekliyor, eser bekliyor, proje bekliyor” dedi.

Kurum, “Burası yalnızca bir Ankapark problemi değildir. Burası bir zihniyet problemidir, CHP zihniyeti problemidir. Üzülerek görüyoruz ki Ankara Büyükşehir Belediye Lideri da CHP zihniyetine çok kolay intibak etmiş, bu zihniyetin kodlarına, geleneklerine, tarihine mahkum olmuştur” ifadelerini kullandı.

“AK Parti iktidarlarıyla sayısız hizmetleri getirdik”

“Cumhurbaşkanımızın liderliğinde birçok dev yapıtları vatandaşlarımızın hizmetine sunduk, pek çok muvaffakiyet kıssasına valilerimizle, milletvekillerimizle, belediye liderlerimizle, teşkilatımızla, vatandaşımızla birlikte imza attık” diyen Kurum, “Türkiye’nin on yıllarca süren talihini bir arada değiştirdik. Hele hele Doğu’nun, Güneydoğu’nun geleceğini, umutlarımızla, azmimizle şekillendirdik. On yıllar boyunca unutulan, ihmal edilen yerlere AK Parti iktidarlarıyla sayısız hizmetleri getirdik. Bitlis’in köylerine yolu, suyu sizlerin dualarıyla getirdik. Bitlis’imizi çağdaş okullara, üniversitelere, sağlıklı konutlara, parklara, bahçelere sizlerin takviyesiyle kavuşturduk. Çalışmalarımızın merkezinde daima insanımız oldu, milletimiz oldu, sizler oldunuz. Çocuklarımızın gülüşlerini, analarımızın dualarını, babalarımızın takdirlerini her şeyin üstünde gördük. Biz yalnızca milletimizi dinledik. Karşımızdakiler de projelerimizi duyduklarında ‘Yapamazsınız, başaramazsınız’ dediler. Temeller attık ‘Durdururuz’ dediler” diye konuştu.

BİR GARİP ANKAPARK SAVUNMASI

Kurum, eski Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Melih Gökçek tarafından 801 milyon dolar harcanarak yapılan Ankapark’ın atıl kalmış imgelerini yayınlayan Belediye Lideri Mansur Yavaş hakkında şu sözleri kullandı:

  • Kaderine terk edilen Ankapark’ın bu manzaralarını verirken hiç mi içiniz sızlamadı? Bu manzaralarda sizin hiç mi sorumluluğunuz yok? Yolunuza daima algı üreterek mi devam edeceksiniz? Meğer Ankaralı hemşehrilerimiz sizden hizmet bekliyor, eser bekliyor, proje bekliyor. İşte millete hizmeti onur bilenler bugün Bitlis’te, bu aziz kentte tarihi adımlar atıyor. Bitlislilerin on yıllarca beklediği temelleri atıyor. Yarın da Kayseri’de milyarlarca lira pahasında yatırımları hizmete alıyor, yenilerinin temellerini atıyorlar. Doğal vatandaşımız haklı olarak soruyor. Ankara’nın merkezinde çocukluğumuzun geçtiği o bölgede şöyle çocuklarımız, yavrularımız, parklar içerisinde, bahçeler içerisinde, oyun alanları içerisinde koşup eğlenseydi makus mü olurdu? Her yaştan kardeşimiz bu yeşil alandan, toplumsal alandan istifade etseydi kime ne ziyanı olacaktı? Sizin bu inatlaşmanızın faturasını Ankara’nın gençleri ödedi, çocukları ödedi, hala da ödüyorlar. Yazık değil mi?
  • Yapılmış bir hizmeti beğenirsin ya da beğenmezsin senin vazifenin belediye lideri olarak o hizmeti kamunun faydasına, milletin yararına sunmaktır. Sizden beklenen Ankara’yı toplumsal medyaya bahis etmeniz, mahkûm etmeniz değildir. Eskilerin çok hoş bir kelamı var, ‘Kaval çalmak üflemek değildir. Parmaklarınızı hareket ettireceksiniz.’ Yani insan lisanıyla değil, üfleyerek değil, yaptığı işle konuşacak. Millet de ona nazaran takdir edecek. Bunlar bırakın millet için hizmet üretmeyi, eser üretmeyi, yapılmış bir yapıtı bile korumaktan acizler. Bu sorun yalnızca bir Ankapark sıkıntısı değildir. Bu bir zihniyet sıkıntısıdır, CHP zihniyeti problemidir. Üzülerek görüyoruz ki Ankara Büyükşehir Belediye Lideri da CHP zihniyetine çok kolay intibak etmiş, bu zihniyetin kodlarına, geleneklerine, tarihine o da mahkûm olmuştur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.