Moda Sahne’de kısık ışıkla oyun sergilendi

Yılbaşından itibaren geçerli olan elektrik zammının ardından Moda Sahnesi’ne ocak ayında 20 bin 61 lira elektrik faturası gelmişti. Moda Sahnesi’nden yapılan açıklamada, aralık ayında 7 bin lira gelen elektrik faturasının 20 bin liranın üzerine çıktığına dikkat çekilerek, “Bu fahiş artış, bir tiyatronun ödeme kapasitesini sınırlarını aşıyor. Bu fahiş elektriği kabul etmiyoruz, bu nedenle faturayı ödemiyoruz” denilmişti.

Elektrik şirketi EnerjiSA’nın ihtar gönderdiği Moda Sahnesi’nin elektriği 10 Mart’ta kesilmişti. EnerjiSA, faturanın ödendiğini belirterek Moda Sahnesi’nin elektriğini aynı gün içinde yeniden açmıştı. Moda Sahnesi Sanat Yönetmeni Kemal Aydoğan ise faturayı kimin ödediğini bilmediklerini söylemişti.

Moda Sahnesi’ne şubat ayında da 19 bin 273 lira elektrik faturası gelmiş, ödenmediği takdirde elektriğin kesileceği bildirilmişti. Bu faturanın da ödenmemesi üzerine Moda Sahnesi’nin elektriği bugün yeniden kesildi. Bu akşam sahnelenmesi planlanan, Taner Barlas ve Ekin Aksu’nun oynadığı ‘Öteki’ oyunu, sınırlı ışıklandırmayla seyirciyle buluştu.

Moda Sahnesi Sanat Yönetmeni Kemal Aydoğan, oyun öncesinde, sorunun giderilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yerel yönetimlere çağrı yaptı. Aydoğan’ın açıklaması şöyle:

“Kabul edilebilecek bir zam değil: Ocak ayı faturası 20 bin lira geldiği için ödemeyeceğimizi söylemiştik. Çünkü aralık ayı 7 bin liraydı. ‘Ödemiyoruz’ diye de bir karar almıştık. 10 Mart’ta kesildi ama o arada şubat faturası gelmişti. O da 19 bin liraydı. ‘Onu da ödemiyoruz’ demiştik. Onun da kesilme günü bugündü. Bir sonraki 21 bin lira, mart ayı. O da herhalde nisan sonu gibi gerçekleşir. Temelde bu zamları kabul etmiyoruz, kabul edilecek bir zam değil. Yani 7 bin liradan 20 bin liraya çıkan elektrik faturası rasyonel bir artış değildir. Bu hepimiz adına böyle. Tiyatrolar adına da böyle.

Ticarethane değil ‘kamusal tiyatro’ statüsüne kavuşturulması gerekir: Tiyatrolar adına ikinci bir problem daha var. O da kültür sanat politikalarının buna çare bulamaması, bulamayışı. Bu problemin sahibi biz değiliz. Bu problemin sahibi başta Kültür Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Belediyesi ve Sabancı Holding’tir. Üstlerine düşen sorumluluğu bir an önce yerine getirmeleri ve bu problemi çözmeleri gerekir. Bu aslında bir tür, önce bütçemizin olmayışıyla başlayan, sonra da irademizle ‘Bunu ödemiyoruz’ dediğimiz ve bunu görünür kılmak adına yaptığımız bir eylem. ‘Kamusal tiyatro’ kavramını herkesin görebileceği bir mesafeye taşımaktı aslında. ‘Özel tiyatrolar, kamusal tiyatrolardır. Faaliyetlerini yürütürken kamusal bütçelerden destek alarak faaliyetlerini yürütmelidir’ diyoruz bir süredir. Sadece bu ödenekli tiyatrolara has değildir. Özel tiyatroların ticarethane olması, ancak öyle faaliyetimizi yürütebiliyoruz, bir an önce bu statüden vazgeçilip ‘kamusal tiyatro’ statüsüne kavuşturulması gerekir.

Faaliyetlerimizi düzenlemelerini istiyoruz:Bunun da mercii Kültür Bakanlığı ve tabii ki yerel yönetimlerdir. Bir an önce buna adım atmalarını da istiyoruz. Faaliyetlerimizi düzenlemelerini istiyoruz. Bu eylemler bunun için aslında yapılıyor. ‘Ödemiyoruz’un altında bunlar var. Bu, parasızlık değil tek başına. Bu gece oynamayı kabul eden ‘Perdeci’ oyuncularına çok teşekkür ediyoruz. Bu koşullarda oynamayı kabul ettiler. Kendi oyun koşullarında değiller. Dezavantajlı da bir durum. Sizler de bu koşullarda geldiniz. Neyse ki hava sıcaklığı fena değil. 10 Mart’ta gelseydiniz çok daha zor koşullar vardı. Bugün montlarla idare edebiliriz. Desteğiniz ve dayanışmanız için hepinize çok teşekkür ederiz. Umarım kısa sürede çözülür.”

“Mücadeleye, sahnede var olmaya devam edeceğiz”

Oyunda rol alan Ekin Aksu, sahnesini tamamladıktan sonra hislerini ANKA Haber Ajansı’na anlattı. Aksu, şöyle konuştu:

“Pandemi sürecinde zaten çok desteksiz ve çok yalnız bırakılarak ilerledik. Siz de buna tanıksınız. Hiç sahnelerimizi açamadık, 1,5 yıl boyunca hatta 2 yıla yakın bir süre boyunca. Tabii öyle bir zorluğun üzerine bir de hiçbir destek gelmemesinin ardından tabii bu olaylar bizi çok çok daha hem psikolojik açıdan hem maddi açıdan açıkçası çok zorluyor. Ama yine de bugün ‘Perde’ dedik. Perdelerimizi açtık. Moda Sahnesi yine bizimle gayet güzel bir şekilde, elinden gelen her şeyi yaptı, sağ olsunlar. Biz de memnuniyetle çok isteyerek tabii ki de var olarak burada oyunumuzu oynadık. Bizim de ilk deneyiminiz oldu bu anlamda. Yani çok güzel bir deneyim diyemeyeceğim. Umarım tekrarlanmasın. Bunun güzellemesini yapamayacağım. İlk deneyimimiz oldu ama biz mücadeleye, söylediğimiz sözlere, sahnede var olmaya devam edeceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.