Mimarlara ‘terör’ davası: Birinci duruşmaya iştirak daveti yapıldı

ANKARA- Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından mimar Emre Madran’ın anısına verilen 2021 yılı Muhafaza Alanında Emre Madran Basın Mükafatları kapsamında Memleketler arası Televizyon Haberciliği kısmında Jin TV muhabirine ödül verildi. İktidara yakın yayın organlarının ödül merasimini amaç göstermesinin akabinde Mimarlar Odası İdare Şurası söz vermişti. Ankara Şubesi yöneticileri, Jin TV muhabirine ödül verildiği gerekçesiyle, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla hakim karşısına çıkacak. Mimarlar, 23 Haziran’da yapılacak birinci duruşmaya iştirak daveti yaptı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmanın akabinde Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş ile birlikte devrin 6 idare heyeti üyesi hakkında ‘Terör Örgütü Propagandası yapmak’ suçlamasıyla dava açıldı.

‘BİZİM DAVAMIZ DA HUKUKSUZLUĞUN ÖRNEK DAVALARINDAN BİRİDİR’

Mimarlar Odası idaresi, 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 23 Haziran 2022 tarihinde hâkim karşısına çıkacak. Birinci duruşma öncesinde Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde basın açıklaması yapıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş Candan kelam konusu dava için “23 Haziran Perşembe günü saat 10.30’da görülecek olan davanın birinci duruşması adaletsizliğin, hukuksuzluğun bir sefer daha ispatı oldu. Bu adaletsizliklere, Seyahat Davası’nda arkadaşlarımızın tutuklanması sürecinden hepimiz şahidiz. Bizim davamızda hukuksuzluğun örnek davalarından biridir” sözlerine yer verdi.

Candan, “Kültürel varlıkların yok edilmesine ve HES’lere karşı çaba ederken, çabamızı haberleştiren basın mensuplarına ödül vermeye de devam edeceğiz” diyerek şunları söyledi:

“Mimarlar Odası Ankara Şubesi İdare Heyetinin hiçbir terör örgütü ile alakası yoktur ve çabamız de bu ülkenin taşını, toprağını satan imar kartellerine ve imar teröristlerine karşıdır. Şimdi dava görülmeden, karar verilmeden, masumiyet karinesi ihlal edilerek Mimarlar Odası Ankara Şubesi İdare Heyeti Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu’nun Adalet Bakanlığı’nda sürdürdüğü uzmanlık vazifesi, ‘terör örgütü propagandası yapmaktan yargılandığı münasebeti ile’ pasife alınmış bulunmaktadır. İdare şurası üyemizin dava görülmeden, karar verilmeden yaptırım uygulanarak uzmanlık listesinden isminin silinmesi, Türkiye’deki adaletsizliğin can alıcı bir halde sürdürüldüğünün göstergesidir.”

‘GEREKEN TÜREL SÜRECİ BAŞLATACAĞIZ’

Yönetim Şurası Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu da toplantıda yaptığı konuşmada, “Emre Madran Basın Mükafatları kapsamında verilen ödül nedeniyle bir tebligat ile Adalet Bakanlığınca hazırlanan uzmanlık listesinden çıkarıldım. Son periyotta idare heyetimiz çeşitli soruşturmalarla karşılaşıyor, fakat bir karara varılmadan katılaşan bir karar olmadan listeden çıkarılmam ile ilgili gereken türel süreci başlatacağız” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, son olarak 23 Haziran Perşembe günü 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya iştirak daveti yaptı. (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.