‘Millet bahçesi değil koruma ormanı istiyoruz’

İstanbul’un kıymetli yeşil alanlarından olan Aydos Ormanı’na Millet Bahçesi yapılacak olmasına reaksiyonlar sürüyor. Aydos Ormanı Savunması’nın davetiyle toplanan vatandaşlar bölgede hareket yaptı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve AKP’li Sancaktepe Belediyesi’nin birinci derece SİT alanı olan Aydos Ormanı’na millet bahçesi projesine  vatandaşların yansısı sürüyor.

Aydos Ormanı Savunması’nın davetiyle dün bölgede toplanan vatandaşlar, ‘Aydos bahçe değil ormandır, orman kalmalıdır’ yazılı pankart açarak Millet Bahçesi projesini protesto etti. Harekete CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da dayanak verdi.

“MİLLET BAHÇESİ DEĞİL, KORUMA ORMANI İSTİYORUZ”

Yapılan basın açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Bu orman günlerdir hallaç pamuğu üzere altüst ediliyor. İş makilerinin gürültüsünden geçilmiyor. Dere yatağını doldurdular. Paklık ismi altında ağaçların ortasındaki bodur bitkileri katlediyorlar. Aydos Ormanı 1. derece SİT alanıdır. Tek bir çivi çakılamayacağına dair eksper raporu mevcut olup, buna istinaden hem yönetim mahkemesinde hem Danıştay’da kazanılmış davalar mevcuttur.

Bu davalarla Millet Bahçesi’nin hiç ilgisi yokmuş üzere büyük bir pişkinlikle ve el çabukluğuyla OGM tarafından mesire alanı olarak Sancaktepe Belediyesi’ne kiralanmış alana Millet Bahçesi kondurulmaya çalışılmaktadır. Hepinizi bu haksız ve hukuksuz sürece dur demeye, bu katakullinin modülü olmamaya çağırıyoruz. İklim krizi, seller, orman yangınları kapıdayken, daha fazla orman kaybetmeye tahammülümüz yok. Millet Bahçesi değil, koruma ormanı istiyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.