Koklayarak onlarca mayını avlamıştı! Kahraman keseli sıçan Magawa 8 yaşında öldü

Koklayarak onlarca mayını avlamıştı! Kahraman keseli sıçan Magawa 8 yaşında öldü

Magawa beş yıl süren kariyeri boyunca Kamboçya’da 100’den fazla mayın ve diğer patlayıcıları koklayarak buldu.

Magawa, Belçikalı hayır kurumu Apopo tarafınan yetiştirilen bu alandaki en başarılı sıçandı.

BBC Türkçe’ye göre kuruluş, Afrika dev sıçanının haftasonu “huzur içinde can verdiğini” belirtti.

Açıklamada, Magawa’nın sağlık durumunun iyi olduğu ve son bir haftayı her zamanki şevkiyle oynayarak geçirdiği bildirildi. Ancak daha sonra sıçanın son günlerinde yavaşlamaya, daha çok uyumaya ve yiyeceklere ilgi göstermemeye başladığı kaydedildi.

MAGAWA’NIN HAYATI

Tanzanya’da doğan Magawa, Kamboçya’daki kariyerine başlamadan önce bir yıl eğitimden geçirilmişti. Kamboçya’da altı milyon kadar kara mayını olduğu düşünülüyor.

Patlayıcılardaki bir kimyasalı tespit etme eğitimi alan Magawa, 141 bin metrekarelik (20 futbol sahası) bir alanı temizledi.

1,2 kilo ağırlığında ve 70 santimetre uzunluğundaki Magawa, birçok sıçan türünden daha büyük olsa da, üzerinde yürüdüğünde mayınları harekete geçirmeyecek kadar küçük ve hafifti.

Magawa bir tenis kortu büyüklüğündeki alanı sadece 20 dakikada temizlerken, elinde dedektörle bir insanın bunu yapması bir ila dört gün alabiliyor.

Apopo 1990’lı yıllardan bu yana mayın tespiti için hayvanlara eğitim veriyor.

MAYINLAR ÜLKESİ KAMBOÇYA

Güneydoğu Asya’da yer alan Kamboçya’da, 4 ila 6 milyon kara mayınının gömülü olduğu tahmin ediliyor. Mayın nedeniyle sakatlanma oranının en fazla yaşandığı ülke olan Kamboçya’da, şimdiye kadar 40 binden fazla çocuk ve yetişkinin mayınlar nedeniyle uzuv kaybına uğradığı belirtiliyor. Ülkede mayınlar şimdiye kadar 64 binden fazla insanın hayatına mal oldu. 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.