Kılıçdaroğlu: Bizler iktidara gelinceye kadar otomobil alımını öteleyin

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizler iktidara gelinceye kadar, otomobil alımını öteleyin. Otomobil almayın. Geldiğimizde halkımızın en çok istek gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV’yi çizeceğiz. ÖTV’yi de lüks araç alanlara uygulayacağız” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu akşam saat 22.00’de Twitter hesabından açıklamalarda bulunacağını bildirmişti. Saatler 22.00’yi gösterdiğinde Kılıçdaroğlu’ndan beklenen açıklama geldi.

Evinin mutfağından seslenen Kılıçdaroğlu, şehitlere rahmet dileyerek kelamlarına başladı.

“ÇOK SORUN BİRİKTİ”

“Uzun vakittir sohbet edemedik. Kısmet bugüneymiş” diyen Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

* “Bu akşam sizi neden davet ettim meskenime? Çok sorun birikti. Emin olun ki çok çetin bir gayret veriyoruz. ‘Biz iktidara geldikten sonra bakarız’ demiyoruz. Bu geçiş sürecinde çektiğiniz acıları, olabildiğince hafifletmek için çok uğraşıyoruz. Hoş günler yakın.

* Fakat geçiş sürecinde de çabayı elden bırakmıyoruz. İktidara geldiğimizde acilen ve çarçabuk çözeceğimiz meseleler maalesef muhalefetteyken vakit alabiliyor.

* İnatla hayat kalitenizi düşürmeye çalışan ceberut bir iktidar var karşınızda.  Oysa insanımız çok mütevazi. Bir konutu, bir arabası hoş, huzurlu bir ailesi olsun istiyor. Hepsi bu. Bu bile çok görülüyor insanımıza.”

“KRİTİK BİR DAVET YAPMAK İÇİN SİZLERİ MUTFAĞIMA DAVET ETTİM”

* Fakirlerin, en savunmasızların üstü çizildi. Orta sınıfın altındaki haneler tabana düşürüldü. Bilhassa tipik, orta sınıf emekçi çocuklarının basamakları tırmanarak standart atlama mümkünlüğü ellerinden alındı.

* İktidar, yalnızca ihalecilere, 5’li çetelere, mafyalara, çantacılara çalıştı. İşte bugün acilen yapacağımız bir güzelleştirmeyi hatırlatmak ve kritik bir davet yapmak için sizleri mutfağıma davet ettim.

“BU KADAR VERGİ NEDİR ALLAH AŞKINA”

* Bugün araba vergileri konusunu açıyorum. Bilhassa ÖTV. Türkiye’de bir araç alırken, dünyanın en yüksek araç alım vergisi olan ÖTV’yi ödüyoruz. Yetmiyor.

* Aracın bedeliyle birlikte bu verginin de vergisi olarak alınan yüzde 18 KDV ödüyoruz. Üstüne gümrük vergisi ödüyoruz. Üstüne motorlu taşıtlar vergisi ödüyoruz. Bu kadar vergi nedir Allah aşkına.

“AÇIKÇA DAVET YAPIYORUM”

* Almanya’da 15 bin avro olan sıfır bir aracın fiyatı, bizde vergilerle 500 bin lirayı aşıyor. Benim milletim Almanya’daki arabanın tam iki katını ödüyor. Nüfusumuzun yüzde 95’inin sıfır araç alma ihtimali artık kalmadı.

* Artık açıkça davet yapıyorum. Birinci yapacağımız işlerden biri 1.6 motor  arabalarda, vergileri bugünün yaklaşık dörtte biri oranına indirmek olacak.

“BU OTOMOBİLLER SİZLERİN DE HAKKIDIR”

* Biliyorsunuz, gençlerin birinci sıfır otomobil almaları için ‘ÖTV yok’ demiştim.  Hafif ticari araçlarda da vergileri indireceğiz. Özetle bugün, ikinci el olarak satılan otomobilin parasıyla sıfır otomobil alabileceksiniz. Tek yapmanız gereken şimdilik otomobil alımını ötelemek. Ve kısa bir müddet iktidarımızı beklemek. Ailenizle sıfır otomobil kokusu olan araçlara bineceksiniz. Bu otomobiller sizlerin de hakkıdır.

* Bu bahsettiğim uygulama lüks araçlar için olmayacak. Açık konuşayım, zenginin, çok kazananın vergilendirilmesi  taraftarıyım. Bu ülkede çok kazanan yoksulun, fukaranın hayatının uygunlaşması için de Beyt-ül male katkıda bulunmak zorundadır.

“BİZLER İKTİDARA GELİNCEYE KADAR, OTOMOBİL ALIMINI ÖTELEYİN”

* Saray, fakirden aldı, sermayeye verdi. Ben bu parayı, tekrar fakire transfer etmek için lüks tüketimden vergi alma taraftarıyım. Sermayeye karşı değilim. Lakin herkesin kendi hissesine düşeni ödemesi gerekir.

* Tekrar ediyorum. Bizler iktidara gelinceye kadar, otomobil alımını öteleyin. Otomobil almayın. Geldiğimizde halkımızın en çok ilgi gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV’yi çizeceğiz. ÖTV’yi de lüks araç alanlara uygulayacağız. Onlar da hoş güzel, ödeyecekler vergilerini ülkelerine.

“HEP BİRLİKTE BİRAZ SABIR”

* Otomotiv dalı de bana darılmasın. Onlar da biraz sabretsinler. ÖTV sorununu çözdüğümüzde kayıplarını çok süratli telafi ederler. Zati bu türlü devam ederse, onlar da biliyorlar ki onlar için de yolun sonu görüldü. Bu yüzden daima birlikte biraz sabır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.