Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’de

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 3 günlük İzmir programının son gününde birinci olarak Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda muhtarlarla buluştu.

“Başkanlarımız harcadığı her kuruş paranın hesabını veriyor”

Seçimlerden evvel belediye liderlerine 7 unsurluk bildiri okuduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bu 7 maddeyi duvarınıza asın, ayda bir bakın’, dedik. ‘Bu 7 hususta hizmeti evvel art mahallelere götürün’ dedik. ‘Hiç kimse kendini orada sahipsiz hissetmeyecek’ dedik. ‘Çocukların memnun olmasını sağlayın’ dedik. ‘Fakir mahallelere kreşler açın’ dedik. ‘Çok farklı inançlarda beşerler var. Bütün ibadethanelerini tertemiz yapacaksınız’ dedik. Bu hizmetler yalnızca İzmir’de değil bizim belediyelerimizin olduğu her yerde hakim. Liderlerimiz harcadığı her kuruş paranın hesabını veriyor. Biz belediye liderlerimizle yeni bir siyaset anlayışını Türkiye’de oturtmaya çalışıyoruz.” dedi.

‘CHP’li belediye liderlerimizi özel denetliyorlar’

Kılıçdaroğlu, muhtarlık kurumunun güçlendirilmesi gerektiğini tabir ederek şöyle konuştu:

“Mahallelerin sıkıntılarını en düzgün mahalle muhtarı bilir. Muhtarlık kurumunun güçlendirilmesi lazım. Mahalle muhtarlarının bütçesi olması gerektiğini söyledik. Bir ‘Muhtarlık Temel Kanunu hazırlayalım’ dedik. Kanun teklifi, TBMM’ye gitti ancak AK Parti ve MHP kanun tasarısı muhalefetten geldiği için reddetti. Gerekirse ‘siz verin’ dedik; kabul etmediler. Büyükşehir belediye liderini aşan problemler olabilir. Belediye liderleri da denetleniyor. Sayıştay denetçisi, İçişleri Bakanlığı müfettişi, valiler, savcılar, önüne gelen denetliyor. Hele bir de CHP’li olunca ‘acaba bir yerden bir şey bulup da bunları mahpusa atabilir miyiz? Vazifeden alabilir miyiz?’ diye bir de özel gayret var. Bu yüzden belediye liderlerimiz dikkatli oluyor.”

 

“85 milyon insan bir avuç saray beslemesine çalışıyor”

Toplantının akabinde Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 5 bin 248 çalışanını ilgilendiren Toplu İş Kontratı İmza Merasimi’ne katıldı.

Burada da konuşan Kılıçdaroğlu, “Sizler örgütlü olduğunuz sürece güçlü olursunuz. Bölünürseniz hakkınızı savunamazsınız. Şu anda Türkiye’de izlenen iktisat siyasetiyle 85 milyon insan bir avuç saray beslemesine çalışıyor. ‘Acaba yeni doğan çocuk da vergi ödüyor mu?’ diyebilirsiniz. O da emzik aldığınızda, süt aldığınızda ödüyor. Her biriniz vergi ödüyorsunuz. Açlık sonunun altında yüz binler gelir elde ediyor. TÜİK’in önüne yalnızca çalışanın hakkını değil memurun, emeklinin, dul ve yetimin hakkını savunmak için gittim.” dedi.

“150 liraya, 250-500 liraya bir dul nasıl yaşayabilir?”

Kılıçdaroğlu daha sonra kürsüde, “Bunlarda vicdan, ahlak var mı? 150 liraya, 250-500 liraya bir dul nasıl yaşayabilir? Bütün gerçekleri biliyoruz ancak sorunu çözeceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar hangi tazminat davalarını açarlarsa açsınlar asla hak aramak için yolumuzdan dönmeyeceğiz. Sizden yalnızca isteğim sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyup oy kullanmanız. Sizin üzere milyonlar, yüz binler var. Düşündüğünüzden daha büyük bir işsizler ordusu var. Meskende baba ve oğul, yüz yüze bakamıyor. Baba işsiz, oğul işsiz. Bu türlü bir tabloyu hak etmiyoruz. Değişime, dönüşüme, düşünmeye gereksinimimiz var. Bizden daha sıkıntı durumda olan aileleri düşünerek oyumuzu kullanmak zorundayız.” tabirlerini kullandı.

“Asla size işveren olmadık”

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ise “Bu mukaveleler aslında birlikte başarılır zira mevzuat bizi emekçi, patron olarak ayırsa da biz bugüne kadar asla size işveren olmadık. Tek yürek olarak yol yürüdük ve yürümeye devam edeceğiz. Birleşe birleşe çaba devri artık yine başlıyor. Emek en büyük pahadır. O hoş günleri, geleceği sizlerin elleriyle daima birlikte kuracağız. Sonuna kadar alın terinizin yanında olacağım.” dedi.

“17 imam kardeşime teşekkür ederim”

CHP başkanı Kılıçdaroğlu daha sonra Kültürpark Celal Atik Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen Üye İştirak Töreni’nde yer aldı.

Konuşmasına üye olanlara teşekkür ederek başlayan Kılıçdaroğlu, “Aramızda bulunan 17 imam kardeşime yürekten teşekkür ediyorum. Onlardan yalnızca bir şey istiyorum; kul hakkı yiyenlerden uzak olsunlar. Biz adaleti, beraberliği, kadın-erkek eşitliğini savunuyoruz. Birlikte olursak güçlü olacağız. Daima birlikte Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız. Karamsarlığa kapılmaya hakkımız yok. Mademki en güç şartlarda bu ülkeye bağımsızlığı getirdik o vakit artık bir arada uğraş edeceğiz. Bu ülkeye huzuru barışı kardeşliği getirinceye kadar bir arada olacağız.” diye konuştu.

“CHP’li olmak sıradan bir olay değildir”

CHP’ye katılmanın yeni sorumluluklar üstlenmek manasına geldiğini lisana getiren Kılıçdaroğlu kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Artık CHP üyesi sıradan bir kişi değildir. Partisini, halkı bilecek. Her sorunun nasıl çözüleceğini büyük bir sabır, dikkat ve bilgiyle karşısına aktaracak. CHP’li olmak sıradan bir olay değildir. CHP’li olmak Mustafa Kemal ve arkadaşlarının verdiği Kurtuluş Savaşı’nın, bağımsızlığın ardında durmak demektir. CHP’li olmak demek hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye’yi inşa etmek demektir. CHP’li olmak demek İstanbul Mukavelesi’ni bir hafta içinde tekrar yürürlüğe koymak demek, işsizlikle uğraş etmek, herkesin inancına, ömür usulüne saygılı olmak, bilmediğimiz bir köyde bir insan bir dram yaşıyorsa o yaşanan dramı içselleştirmek, 85 milyon insanın güler yüzlü olmasını savunmak demektir.”

“Sınır namustur, nasıl oluyor da yolgeçen hanına dönüyor?”

“Biz siyaseti halk için yapıyoruz, bir avuç yandaş için değil” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Ülkemizde milyonlarca kişi işsizken, anneler babalar dertlenirken, şayet siz milyonlarca göçmene kapılarınızı açıyorsanız, Türkiye’nin hudutlarını yolgeçen hanına döndürüyorsanız buna karşı durmak hepimizin vazifesidir. Hudut namustur, nasıl oluyor da yolgeçen hanına dönüyor? Nasıl oluyor da uyuşturucu baronları istedikleri üzere bu ülkede at koşturuyor? Gazeteciler, muharrirler, 90 yaşında olanlar mahpusta, uyuşturucu baronları dışarıda. O uyuşturucu baronlarının burnundan getirmezsem siyaseti bırakacağım. Birileri hakkı, hukuku ihlal ediyor, birileri haramla besleniyor. Helal lokma yemek istiyorsanız bize katılın.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.