Karamollaoğlu: Gobbels yaşasaydı bu arkadaşlara şapka çıkarırdı

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde haftalık basın toplantısı düzenledi.

Karamollaoğlu, krizle çaba etmesi gerekenlerin krizi değil algıyı direktörün peşinde olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın demagoji yaparak hususları çarpıttığını belirten Saadet önderi, ‘Ülkemizde enflasyon sorunu yok, fiili bir hayat pahalılığı sorunu var’ demiş kendisi. Güler misin, ağlar mısın? Gobbels yaşasaydı; bu arkadaşlara şapka çıkarırır, yanlarında tedrisata başlardı diye düşünüyor artık insanlar” diye konuştu.

Karamollaoğlu’un açıklamalarından değerli başlıklar şöyle:

KENDİ ÜRETTİĞİ SORUNLARI ÇÖZMEYE VADEDEN BİR İKTİDARLA KARŞI KARŞIYAYIZ: Son 19 yıl ve tam olarak 7156 gündür iktidarda olanların, seçimler vaktinde yapıldığı takdirde, geriye kalan 382 günde sorunları çözme imkanı da gözükmüyor. AK Parti iktidarı hangi sorunları çözeceğini vadediyor? Kendi ürettiği sorunları çözmeye vadeden bir iktidarla karşı karşıyayız. Bu sorunlar 2002 öncesinin mi yoksa 20 yıllık bir iktidarın bakiyesi mi? 3 haneli sayıları bulan enflasyon sayılarına kim sebep oldu? Ne vakit Merkez Bankası rezervleri bu kadar eridi, ne vakit faize bu kadar kaynak aktarıldı?

Ortalama kira bedelleri 5-6 bin lirayı, ortalama bir konutun satış fiyatı da 1,5-2 milyon lirayı hangi periyotta buldu ve insanların konut alma hayalleri ne vakitten beridir büsbütün son buldu? “Ben daima 50 liralık alıyorum.” diyen insanımız artık o paraya 2 litre mazot dahi alamıyor; bunun sorumlusu kim?

KRİZİ DEĞİL ALGIYI DİREKTÖRÜN PEŞİNDELER: Her hafta feryat ediyoruz, “ekonomimiz alev alıyor, kriz her geçen gün daha da derinleşiyor” diye. Lakin krizle gayret etmesi gerekenler hala krizi değil algıyı direktörün peşindeler.

Sayın Cumhurbaşkanının bu hafta bakanlar heyeti toplantısı sonrası yaptığı konuşma bunu bir sefer daha göstermiştir. Ekranda “faizle gayret ettiklerini” söyleyen; gerçekte ise ülkeyi Cumhuriyet tarihinin en büyük faiz borcuna mahkum eden diğer bir iktidar yoktur!

BU KADAR PİŞKİNCE SÖYLENECEĞİNİ BEKLEMEZDİM: İktisat Bakanı Sayın Nurettin Nebati de bizimle birebir fikirde olacak ki, şu cümleleri sarf etmiş: “Enflasyonu düşürmek için çok sert önlemler alabilirdik. Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor.” “Şecaat arz ederken birileri sirkatin söyler” derler ancak bu kadar pişkince söyleneceğini beklemezdik. Sayın Bakan’ın “dönüyor” dediği bu çarklar personellerimizi, memurlarımızı, emeklilerimizi, çiftçimizi ve gençlerimizi öğütüyor.

HALKIN DEĞİL SERMAYE SAHİPLERİNİN ÇIKARI İÇİN ÇALIŞIYOR: Erdoğan iktidarı, halkın değil sermaye sahiplerinin, halkın büyük bir kısmını oluşturan dar gelirlinin değil toplumun çok küçük bir azınlığını oluşturan seçkinlerin, orta sınıfın değil zenginlerin, memurun değil müteahhitlerin, gençlerin değil işverenlerin çıkarları için çalışmaktadır.

RİSKSİZ, MALİYETSİZ, GARANTİLİ FAİZ GELİRİ: Risksiz, maliyetsiz, garantili faiz geliriBankacılık dalının 4 aylık Dolar cinsi net periyot kârı, son 19 yılın en yüksek düzeyinde. Bankacılık dalı 2021 yılı kârı 92.8 milyar TL iken yalnızca 2022’nin birinci dört aylık kârı 98.2 milyar TL oldu. Bölümün Nisan ayında kârı bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 707,8 arttı. Nasıl artmasın ki; devlet yüzde 26,36 ile borçlanıyor, bankalar Merkez Bankası’ndan yüzde 14 faizle aldığı krediyi Hazine’ye yüzde 26 ile satıyor. Risksiz, maliyetsiz, garantili faiz geliri… Bu nasıl mantık?

MİLLETİMİZİ HASSAS SORUNLAR ÜZERİNDEN MANİPULE EDİYOR: Halkın gerçek sıkıntılarına ve gündemine sırt çeviren, halkın taleplerine karşı kulaklarını kapatan Sn.Erdoğan, o denli bir metal yorgunluğu yaşıyor olacak ki; yıllar evvelki tartışmaları yine gündeme getirerek kaybettiği takviyesi yine kazanmaya çalışıyor. Üzerinden onlarca hafta geçmiş olmasına karşın o günlerde ortaya attığı savları ispat edemeyen Cumhurbaşkanı, geçim sıkıntısını unutturmak için milletimizi hassas olduğu sorunlar üzerinden adeta manipüle etmek istiyor.

Bir yandan ısrarla ispat edemeyeceği argümanlarla mütedeyyin insanlarımıza kendi sıkıntılarını unutturmak isterken, bir yandan da mahalle kahvesinde bile ağza alınmayacak kelamlar sarf ederek toplumun bir kesitini kışkırtmak, bu sayede seçimleri “kimlik çatışması” üzerinden kazanmak istiyor.

BU SEFER TOPLUMSAL FAY SINIRLARINI ÖMÜR ÜSLUBU ÜZERİNDEN HAREKETE GEÇİREMEYECEK: Bugün yaşadığımız ekonomik krizi 9-10 yıl evvelki olaylara bağlayan ve bunun üzerinden toplumu kutuplaştırmaya, kamplaştırmaya çalışan Sayın Erdoğan bilsin ki, bu sefer evvelki seçimlerde olduğu üzere toplumsal fay sınırlarını kimlikler, ideolojiler ve hayat usulleri üzerinden harekete geçiremeyecek.

DEMAGOJİ YAPIYOR: Erdoğan her seferinde demagoji yaparak mevzuları çarpıtıyor! “Ülkemizde enflasyon sorunu yok, fiili bir hayat pahalılığı sorunu var” demiş kendisi. Güler misin, ağlar mısın? Gobbels yaşasaydı; bu arkadaşlara şapka çıkarırır, yanlarında tedrisata başlardı diye düşünüyor artık beşerler…

İKTİDARI DEVRETMEYİ BİLİN: İktidara tavsiyemiz şu; nasıl ki bundan 19 sene evvel siz iktidar barış içinde verildiyse tıpkı yordam ve yaklaşımla iktidarı devretmeyi bilin! Direnmek size ziyan verir lakin en çok bu millete ziyan verir; bunu da herkes idrak etmek mecburiyetindedir. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.