Jeffrey Epstein’ın ortağı Ghislaine Maxwell, 20 yıl mahpus cezası aldı

ABD’de milyarder sevgilisi Jeffrey Epstein ile seks ticareti yapmakla suçlanan ve 2020 yılında tutuklanan Ghislaine Maxwell’in yargılandığı davada yargıç cezayı açıkladı.

Skandal seks ticareti davasında ceza belirli oldu. Yargıç Alison Nathan, cezayı salı günü Manhattan’daki federal bir adliyede açıkladı ve Ghislaine Maxwell, sevgilisi Jeffrey Epstein’a 18 yaşından küçük kızların taciz edilmesinde yardım ettiği için 20 yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

Savcılar, savunmasız kızlara tek kullanımlık nesnelermiş üzere davrandığını söyleyerek 60 yaşındaki Maxwell için en az 30 yıl mahpus cezası istemişti. Maxwell’in avukatları ise 20 yılın altında bir müddet için ısrar ettiler ve Epstein’ın hareketleri için  günah keçisi olarak Maxwell’ın seçildiğini söylediler.

MAXWELL: “BENİ SONSUZA DEK LEKELEYECEK”

Cezanın açıklanmasından kısa bir mühlet evvel, Maxwell ayak bilekleri zincirlenmiş halde kürsüye çıktı ve aleyhinde tabir veren birkaç kurbanın da bulunduğu mahkeme salonunda bir açıklama okudu. Maxwell, “Yaşadığınız acı için üzgünüm. Umarım mahkumiyetim, sert ve olağandışı hapsedilmemle birlikte bunu sona erdirir. Epstein ile olan bağımın ve bu davanın beni sonsuza dek ve kalıcı olarak lekeleyeceğini biliyorum” dedi.

Yargıç Nathan, cezayı verirken Maxwell’i “reşit olmayan birkaç kızın istismar edilmesinde araç” olarak niteledi. Ayrıyeten Yargıç, Maxwell’in sözünü değerlendirirken kurbanların acısını kabul ettiğini lakin sorumluluğu almadığını söyledi: “İfade edilmeyen şey, sorumluluğun kabul edilmesiydi.”

Maxwell, aralık ayı sonlarında bir New York heyeti tarafından seks ticareti de dahil olmak üzere kendisine yönelik altı suçlamanın beşinden hatalı bulundu.

“O ÜZGÜN DEĞİL”

Elizabeth Stein isimli bir bayan, Maxwell’in, New York’ta çalıştığı Henri Bendel mağazasında kendisine ulaştıktan sonra sayısız kere insan ticaretine maruz kaldığını söyledi. Daha sonra okulu bırakmaya zorlandığını ve zihinsel çöküntü nedeniyle hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Adı Kate olan bir öteki kurban ise, Maxwell’in yanılgılarından pişman olmadığını söyledi: “O üzgün değil. Yeniden yapacaktı.”

Dava boyunca, 18 yaşından küçük kızlara cinsel istismarda bulunduğu ve fuhuş ağı oluşturduğu suçlamasıyla tutuklanan ve hapishanede intihar eden milyarder iş insanı Jeffrey Epstein’in eski sevgilisi Ghislaine Maxwell ile ilgili kurbanların tabirleri dikkat çekmişti. Eski lider Donald Trump, Bill Gates ve Prens Adrew üzere isimlerin davaya karışması ise skandal yaratmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.