Japonya Başbakanı, Abe’nin vefatından polisi sorumlu tuttu

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, suikasta kurban giden Eski Başbakan Shinzo Abe’nin vefatından polisi sorumlu tutarak, “Güvenlik tedbirleriyle ilgili problemler olduğunu düşünüyorum” dedi.

Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin seçim konuşması yaptığı Nara kentinde silahlı taarruza uğrayarak hayatını kaybetmesinin yankıları sürüyor. Japonya Başbakanı Fumio Kishida suikasta dair yaptığı açıklamada, “Güvenlik tedbirleriyle ilgili problemler olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kishida, Ulusal Kamu Güvenliği Heyeti ve Ulusal Polis Teşkilatı’ndaki yetkililerin neyin yanlış gittiğini araştırdığını ve alınabilecek tedbirleri rapor edeceklerini söyleyerek, “Onları başka ülkelerdeki örnekleri incelerken, kapsamlı bir inceleme yapmaya ve düzeltilmesi gerekenleri düzeltmeye çağırıyorum” halinde konuştu.

Kishida ayrıyeten, Abe için resmi cenaze merasimi düzenleneceğini açıklayarak, “Japonya, Eski Başbakan Abe’nin anısına resmi cenaze merasimi düzenleyerek şiddete boyun eğmeme ve demokrasiyi kararlılıkla savunma kararlılığını gösterecek. Japonya ayrıyeten dünyaya, gücünü sürdürme ve geleceğe giden yolu açma kararlılığını gösterecek” dedi.

ANNESİNİN İFLASI NEDENİYLE KİN BESLEDİĞİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

Ülkenin en uzun mühlet misyonda kalan başbakanı unvanını elinde bulunduran Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe, geçtiğimiz Cuma günü seçim konuşması yaptığı Nara kentinde el üretimi silahla taarruza uğramıştı. Eski bir Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) çalışanı olan zanlı Yamagami’nin, annesinin mali çöküşünden sorumlu tuttuğu bir dini kümeye olan yakınlığı nedeniyle Abe’ye atak gerçekleştirdiğini söylediği ortaya çıkmıştı.

Annesinin kelam konusu dini kümeye yüksek ölçüde bağışlar yaparak ailesini ekonomik felakete sürüklediğini söyleyen saldırgan ayrıyeten, Abe’nin eski başbakan olan dedesinin kelam konusu kümesi Japonya’ya birinci getiren kişi olduğunu sav ederek bu nedenle Abe’ye kin beslediğini itiraf etmişti.

DİNİ KÜMEDEN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

İddialara mevzu olan Dünya Barışı ve Birleşmesi için Aile Federasyonu’ndan (Birleşme Kilisesi) yapılan açıklamada ise saldırganın annesinin, kümenin takipçisi olduğu doğrulanmıştı. Buna karşın, insanların kendi istekleriyle bağış yaptıkları ve bağış ölçülerine kendileri karar verdikleri kaydedilirken, Abe’nin ise daha evvel bir küme aktifliğine “organizasyonun barışı teşvik etme hedefli faaliyetlerine övgü niteliğinde” bir ileti gönderdiği belirtilmişti. Ayrıyeten Abe’nin kümenin bir üyesi ya da danışmanı olmadığı vurgulanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.