İstismara izin vermeyeceğiz

İstanbul’da M.B. adlı öğretmenin öğrencilere cinsel istismarda bulunmasına eğitim emekçileri tepki gösterdi. Eğitim Sen, iktidarının sorumluluğuna dikkat çekti. İzmir’de ise öğretmene yönelik şiddet protesto edildi.

İstismara izin vermeyeceğiz

HABER MERKEZİ

Eğitimciler İstanbul’da bir okulda çocukların istismar edilmesine ve İzmir’de ise öğretmenin şiddete maruz bırakılmasına tepki göstedi. İstanbul Fatih’teki Cağaloğlu Anadolu Lisesi velileri ise bir buçuk yılda okul müdürünün 4 kez değişmesini protesto etti.

İstanbul Fatih’teki Atikali İlkokul’unda sınıf öğretmeni M.B.’nin, öğrencilere cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Fatih Kaymakamlığı’nın hakkında soruşturma başlattığı öğretmen, tutuklandı. Eğitim Sen İstanbul 8 No’lu Şube tarafından okul önünde yapılan açıklamada, yaşanan çocuk istismarına tepki gösterildi. “Tacizin, tecavüzün, çocuk istismarının gerçekleşmeden önlenmesi için daha kaç çocuğun bunu yaşaması gerekiyor” diye sorulan açıklamada, istismarın akıl almaz boyutlara ulaştığına dikkat çekildi.

Cinsel istismar vakalarının son on yılda 3 kat arttığına ve yılda ortalama 8 bin çocuğun istismara maruz bırakıldığına vurgu yapılan açıklamada, “Son 10 yılda çocuk istismar davalarında ise yüzde 700 artış yaşandı” denildi.

İktidar cesaret veriyor

Atikali İlkokulu’nda birkaç gün önce sınıf öğretmenlerinden M.B.’nin öğrencilerine cinsel istismarda bulunduğu hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: Eğitim Senliler, iktidarın ideolojik tutumunun failleri cesaretlendirdiğini vurguladı: “İktidarın kadın ve çocuk düşmanı politikaları, çocukların eğitim dışında kalmalarına neden olan 4+4+4 uygulamaları, faillere uygulanan cezasızlık, ceza indirimleriyle ödüllendirmeleri, istismarda çocuğun beyanının esas kabul edilmesi yerine somut delil arayışına gidilmesi, çocuk evliliklerinin önünün açılması suçluları cesaretlendiren asıl dayanaklardır. Bugün bu vahim olayın gerçekleşmesi bir tesadüf değildir, bu olay bir zihniyetin, bir ideolojinin ürünüdür.”

“Daha önce de böyle süreçler cezasızlıkla sonuçlanmış ve faillerin başka yerlerde görevlerine devam etmesi sağlanmıştır. Devlet cezasızlık politikaları ile olayın faillerine koruyucu zırh olmakta, kadına ve çocuğa yönelik yeni bir istismar suçunun işlenmesine zemin hazırlamaktadır. Şırnak’ta 30 öğrenciye cinsel istismarda bulunan B.E.’nin dava süreci devam ederken görevine devam etmesinin sağlanması, cinsel istismar suçlarını işleyen öğretmenlerin nasıl korunduğunu açıkça göstermektedir. Dolayısıyla bu olayın hukuki sürecinin çocuğun üstün yararını koruyacak şekilde yürütülmesinin takipçisi olacağımızı bildirmek isteriz.

Eğitim-Sen İstanbul 8 Nolu Şube üyeleri, bu davada müdahil ve takipçi olacaklarını, veli ve öğrencileri bu süreçte yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

***

Bir buçuk yıl içinde dört müdür değişti

İstanbul Fatih’teki Cağaloğlu Anadolu Lisesi velileri, bir buçuk yıl içinde okul müdürlerinin 4’üncü kez değiştirilmesini İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto etti. Eylem sonrası İl Milli Eğitim Müdürü ile görüşmek isteyen veliler, polis engeliyle karşılaştı. Yapılan müzakereler sonrası 3 kişilik heyet ile görüşme gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada, veli ve öğrenci şikâyetleriyle görevden alınan müdürden sonra istikrar bekleyen okulda son 1 buçuk yıl içerisinde görevlendirilen dördüncü müdürle karşı karşıya kalındığına dikkat çekildi. Veliler, “Kendisinden memnuniyeti duyulan bir müdürün kadro ataması yapılmayarak yeni bir müdür görevlendirilmesinin mantığı nedir? Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencisine ve velisine yıllarca her türlü kötülüğü yapan ve şikâyetle uzaklaştırılan eski müdürün güdümündeki kadro neden hala tasfiye edilmemektedir?” diye sordu. Açıklama, şöyle denildi: “Yeni atanan müdür ile henüz tanışmamakla birlikte, kendisinin de okula uyum sağlaması ve başarılı olması halinde yerine 6 ay sonra yeniden bir atama yapılacağı, asıl amacın okulda düzen ve huzurun bozulmak istenmesi olduğu aşikârdır.”

***

Öğretmenlere karşı şiddete protesto

İzmir’de eğitim sendikaları, öğretmenlere yönelik şiddete tepki gösterdi. Eğitim Sen İzmir 4 No’lu Şube ve Eğitim-İş İzmir 2 No’lu Şube, Bornova Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 18 Şubat’ta nöbetçi idareci olan Veysi Özarslan’ın dışarı çıkmak isteyen bir öğrenci tarafından darp edilmesine ilişkin basın açıklaması yaptı.

“Öğretmene şiddete hayır” yazılı pankart açan eğitim emekçileri, “Eğitimde şiddet istemiyoruz”, “Laik, bilimsel, kamusal eğitim”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları attı. Eğitim Sen İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Şuğayip Vayiç, “Meslektaşımızın yaşadığı bu olayın sorumlusu, tüm eleştiri ve uyarılarımıza rağmen eğitimde yaşanan sorunlara ve şiddet olaylarına seyirci kalan, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran politikalarda ısrarcı olanlardır. MEB, 19 yılda eğitim sistemimizi b
ir yapboza çevirmiş, yanlış politikalar, uygulamalar ve toplumu yanlış yönlendirmesi sonucu öğretmenlik mesleğinin itibarını yerle bir etmiştir” dedi.
Okullarda ciddi güvenlik zafiyetlerinin olduğunu aktaran Vayiç, eksik personel sorununa dikkat çekti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.