İstanbul’da konutunu ateşe veren genç balkondan atladı

İstanbul’un Şişli ilçesi İzzetpaşa Mahallesi’nde uzun müddettir ruhsal tedavi gördüğü öğrenilen 28 yaşındaki Niyazi Akşahin, bilinmeyen bir nedenle anne ve babasıyla tartıştı.

Annesinin boğazını sıkarak mevtle tehdit etiği öne sürülen Akşahin, daha sonra konutu yakmak istedi. Bunun üzerine anne ile babası polis merkezine giderek oğulları hakkında şikayette bulundu.

Ailenin şikayetinin akabinde polis Niyazi Akşahin’i gözaltına almak için bulunduğu adrese geldi.

DHA’nın haberine nazaran polisi gören Akşahin, dairenin kapısını kilitledikten sonra konuttaki eşyalara ziyan vermeye başladı.

İtfaiye şişme yatak açtı

Polis ve komşularının ikna eforları sonuç vermeyince olay yerine itfaiye grupları sevk edildi. İtfaiye çalışanları, Niyazi Akşahin’in atlayabileceği ihtimaline karşı sokağa şişme yatağı açtı.

Evden dumanlar yükseldiğini gören polis, itfaiye takımlarının yardımıyla daire kapısını kırarak içeri girdi. Bu sırada, Niyazi Akşahin polise yakalanmamak için 3’üncü kattaki dairelerinin balkonundan aşağı atladı.

Son anda yatağın pozisyonunu değiştirdi

Akşahin’in sokağa düşeceğini fark eden bir itfaiye eri açtığı şişme yatağını son anda düşeceği tarafa yanlışsız çekti.

Niyazi Akşahin, itfaiye erinin son anda yaptığı atakla şişme yatağa düştü. Gözaltına alınan Akşahin, sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldü. Yangın ise itfaiye takımlarınca söndürüldü.

Niyazi Akşahin’in, balkondan atladığı ve itfaiye erinin son andaki atağı sayesinde mümkün bir mevtten döndüğü anlar etraftaki bir iş yerinin güvenlik kamerasına da yansıdı.

“Zeki bir çocuk lakin sıkıntılar yaşıyor”

Niyazi Akşahin’in çocukluğunda spor hocalığını da yapan komşusu Halil Durna, “Geçen sene de birebir olay yaşanmıştı. Evvelki yıllarda annesiyle ilgili bir sorun yarattı. Geçen sene atlamamıştı. Özel Harekat gelip yakalamıştı. Bugün, polis ön taraftan baskı yapınca, o da yakalanmamak için art balkondan, itfaiyenin kurduğu çadıra atladı.

Polisten müsaade alarak kapıdan girip kendisiyle konuşmak istedim. İçeri gireceğim sırada, balkondan atladı. Aslında çok efendi, dürüst, delikanlı bir çocuk. Aile içi bir sorunu mu var, bilmiyorum. Üniversite mezunu, çok zeki bir çocuk lakin kendi kendine birtakım sıkıntılar yaratıyor. Doktora gidip ilaç almasına karşın bazen çok gerilimli oluyor ve bu tip olaylara meydan veriyor” dedi.

“Geçen yıllarda yeniden yapmıştı”

Erkan Akdere, “Akıl sıhhati yerinde olmayan bir arkadaş, meskeni yakmış. Annesine ziyan vermeye kalkmış. Geçen yıllarda tekrar yapmıştı. Bir ezaları var herhalde. Meskeni ateşi verip aşağı atladı. İtfaiyeci kurtardı.

Tek başına, şişme hava yastığını kenarından çekerek tam köşeye düşmesini engelledi. Yakalayıp kelepçelediler, götürdüler. Rastgele bir yerine bir şey olmadı. Ambulansa bindirdiler” diye konuştu.

Ailesi tarafından daha evvel 7 sefer hastaneye kaldırıldığı öğrenilen Niyazi Akşahin geçen yıl mart ayında da emsal bir olay gerçekleştirmişti.

Ailesiyle tartışan Niyazi Akşahin, intihar maksadıyla balkona çıkarak, “Burayı patlatacağım. TSK gelecek, Jandarma helikopteri gelecek, askeriye gelecek, ben aşağıya inmem” halinde kelamlar sarf etmişti.

Akşahin, olay yerine gelen Özel Harekat Polislerini görünce balkondan inmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.