İsrail’de kuş gribi paniği

GÖÇ ROTASINDAKİ HOLA GÖLÜ’NÜ KUŞ GRİBİ VURDU

İsrail’de kuş gribi alarmı var. Salgından en çok Afrika’ya doğru harekete geçen göçmen kuşların uğrak bölgesi olan Hola Gölü etkilendi. Göl çevresinde 5 bini aşkın turna ölü bulundu. Binlercesi de hastalandı.

YARIM MİLYON TAVUK ÖNLEM AMAÇLI İTLAF EDİLDİ

Önlem olarak ülkenin kuzeyinde virüse yakalandığından şüphelenilen yarım milyon tavuk itlaf edildi. İsrail Tarım Bakanlığı bu çiftliklerde üretilen yumurtaların satışını durdurduğunu açıkladı. Bu yüzden ülkede yumurta sıkıntısı yaşanmasından endişe ediliyor. İsrail Çevre Bakanı Tamar Zandberg, Twitter’da yaptığı paylaşımda salgını “ülke tarihindeki en büyük doğal yaşam felaketi” olarak tanımladı.

GÖL VE ÇEVRESİ 1 OCAK’A KADAR KAPATILDI

Salgını kontrol altına almak için Başbakan Naftali Bennett ve ulusal güvenlik çalışanları uzmanlarla buluştu. Başbakanlık ofisi kuş gribinin bir insanda rastlanmadığını belirtti. Göl ve çevresindeki park 1 Ocak’a kadar kapatıldı. Ölü kuşlar bölgeden temizlendi.

HER YIL KUŞ GRİBİ GÖRÜLÜYOR

İsrail’de yılın bu zamanlarında kuş gribi görülüyor. Ancak geçmişe kıyasla bilançonun çok daha ağır olması endişeye neden oldu. Kuş gribi genellikle insanlarda hastalığa neden olmuyor. Virüs kuşların tükürük, mukoza ve dışkılarıyla yayılıyor. Hasta veya ölü kümes hayvanlarıyla temas, virüsün alt tiplerinin insanlara buluşmasına yol açabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.