İngiltere Başbakanı Johnson istifa etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson başbakanlıktan istifa etti. Yeni parti önderi seçilene kadar Johnson, başbakanlık misyonuna devam edecek. İngiltere’de bakanlar da dahil 50’den fazla hükümet görevlisinin arka arda istifa etmesi siyasi krize neden olmuştu.

İngiliz basınında yer alan haberlere nazaran, Başbakan Johnson, bugün parti liderliğinden istifa edecek. Johnson’ın liderliğini yaptığı iktidardaki Muhafazakar Parti içerisinde yeni bir liderlik yarışı başlayacak ve parti ekim ayında yeni önderini seçecek.


Bakanlar arka arda istifa kararı aldı

İngiltere’de Sıhhat Bakanı Sajid Javid ile Maliye Bakanı Rishi Sunak 5 Temmuz’da arka arda istifa ettiklerini açıklamıştı.

Javid, artık vicdanen misyonuna devam edemeyeceğini ve Johnson’a inanç duymadığı için istifa ettiğini belirtmişti. Sıhhat Bakanı’nın istifa kararından çok kısa bir mühlet sonra da Maliye Bakanı Sunak istifa ettiğini duyurmuştu.

İki bakanın istifa kararı, Johnson’ın, Muhafazakar Parti milletvekili ve partinin Küme Yöneticisi Chris Pincher’a yönelik taciz suçlamalarından haberdar olmasına karşın kendisine verdiği misyondan ötürü “son derece pişman” olduğu açıklamasının akabinde gelmişti.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan daha evvel yapılan açıklamada ise Johnson’ın Pincher’la ilgili taciz argümanlarından haberdar olmadığı belirtilmişti. Fakat, daha sonra Johnson’ın, 2019’da dışişleri bakanı olarak vazife yaptığı periyotta Pincher’la ilgili şikayetler hakkında bilgilendirildiği ortaya çıkmıştı.

Bakanların istifalarından çabucak evvel Johnson, Pincher’a verdiği misyon nedeniyle özür dilemiş, büyük pişmanlık duyduğunu lisana getirmişti.

Johnson’ın siyasi geleceği sorgulanıyordu

Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da Kovid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle tenkit ve istifa baskısı altındaydı.

Bu partilerden biri nedeniyle para cezası da alan Johnson, kendi partisinin kimi milletvekilleri ve muhalefet tarafından parlamentoya palavra söylemekle suçlanmıştı.

Lideri olduğu Muhafazakar Parti içinde 6 Haziran’da inanç oylamasına gidilmiş lakin Johnson 148’e karşı 211 oyla kazanmıştı.

Parti içindeki inanç oylamasını kazansa da Johnson’ın siyasi geleceğinin tehlikede olduğu yorumları yapılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.