“Hükümet, borcunu ertelediği doğal gazı seçim öncesi bedava dağıtıyor”

Eski BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım, Karadeniz’den de şu an sisteme doğal gaz gelmediğini ve seçim öncesi ücretsiz verilen gazın tamamen ithal gazla karşılandığını, ithal gazda da ilk kez borç erteleme ile karşı karşıya olduklarını dile getirdi.

Sözcü’den Emre Deveci’nin haberinde ithal doğalgaz için Rusya’ya yapılacak ödemelerin ertelendiği iddiasının bizzat Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in doğruladığı hatırlatıldı. Dönmez, 2 Mayıs akşamı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, “Rusya ile, Gazprom şirketi ile, geçen yıl fiyatlar olağanüstü artınca belli bir rakamın üzerindeki ödemelerin ertelenmesi konusunda mutabakat sağlandı, bir müzakere yapıldı” dedi.

Rusya’nın ertelediği doğal gaz faturasının 20 milyar dolar tutarında olup olmadığı sorusuna, “Denilen rakam öyle değil, onu da düzeltmiş olalım” cevabını veren ancak ertelenen tutara dair bilgi paylaşmayan Dönmez, anlaşmanın ödemeler dengesi için yapıldığını ifade ederek, “Bu (müzakereler) tamamen Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda götürdüğümüz, ödemeler dengesi açısındandır. Bu ticari ilişkiler açısından her zaman yapılabilen, geçmişte de yapılan hadiseler” diye konuştu.

“İlk kez erteleniyor”

Dönmez, ertelemenin hangi dönemi kapsadığı hakkında da bilgi vermedi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Gökhan Yardım ve eski BOTAŞ Doğalgaz Alım Dairesi Başkanı Ali Arif Aktürk, böyle bir ertelemenin ilk kez yapıldığını belirtti.

Her ayın doğalgaz ithalat faturasının normalde takip eden ayın 15’i ile 24’ü arasındaki dönemde ödendiğini belirten Yardım, erteleme nedeniyle Rusya’ya faiz ödenmesinin muhtemel olduğunu, Rusya ile önümüzdeki yıllarda yapılacak yeni doğalgaz sözleşme müzakereleri için de Türkiye’nin elini zayıflatan bir durum ortaya çıkmış olduğunu vurguladı.

“Karadeniz’den de şu an sisteme doğal gaz gelmiyor”

Yardım, Karadeniz’den de şu an sisteme doğal gaz gelmediğini ve seçim öncesi ücretsiz verilen gazın tamamen ithal gazla karşılandığını, ithal gazda da ilk kez borç erteleme ile karşı karşıya olduklarını dile getirdi.

Aktürk, gaz ödemelerinin ertelenmesinin Rusya’ya başka konularda taviz verilmesini de beraberinde getirebileceğine işaret etti ve ertelemenin detaylarına dair TBMM’ye bilgi verilmesi gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir