Güney Kore ordusu, Kuzey’e dönen sığınmacıyı durduramadığı için özür diledi

Güney Kore ordusu, Kuzey'e dönen sığınmacıyı durduramadığı için özür diledi

Dünyanın askerî açıdan en iyi korunan sınır hatlarından birini aşıp Kuzey’e dönen ve hala akıbeti bilinmeyen Kuzey Koreli sığınmacıyı durduramadıkları için, Güney Kore ordusu kamuoyundan özür diledi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanı General Won In-choul, ülkenin milletvekillerine konuyla ilgili yaptığı konuşmada, “Bu olay nedeniyle insanları endişelendirdiğim için gerçekten üzgünüm” diyerek bir daha aynı olayların tekrarlanmaması için önlem alacaklarına dair söz verdi.

KUZEY’E GEÇEN KİŞİ HAKKINDA BİLGİYE ULAŞILAMADI

Yeni yılın ilk gününde kara mayınları, tank tuzakları, muharip birlikler, dikenli teller ve gözetim ekipmanları ile korunan sınırda, dikenli tellere tırmanarak geçiş yapmaya çalışan bir kişi kameralara yakalanıp alarmı tetikledi. Olayın ardından altı askerden oluşan bir güvenlik ekibi bölgeye sevk edildi.

Genelkurmay Başkanlığının operasyon direktörü Korgeneral Jeon Dong-jin ise Kuzey’e geçen kişinin akıbetine dair herhangi bir bilgiye ulaşamadıklarını belirtti.

ORDU ÖNLEMLERİ ARTTIRACAĞINI AÇIKLADI

Ordu, iki ülke arasındaki Askerden Arındırılmış Bölge (DMZ) olarak bilinen sınır hattındaki gözetleme sistem ve ekipmanlarını geliştirip, benzer bir durum ile karşılaşılmaması için alınması gereken önlemleri arttıracaklarını söyledi.

Resmi hükümet verilerine göre, 1990’ların sonlarından bu yana yaklaşık 34 bin Kuzey Koreli, daha iyi bir yaşam sürmek amacıyla Güney’e iltica etti, son 10 yılda ise sadece 30 kişi evine geri döndü.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.