Gezi davasındaki AKP’li hakim, Bülent Turan’a soruldu: “Partili olmak ayıp değil”

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Gezi Davası’na bakan mahkeme heyetinin üyelerinden Murat Bircan’ın, 2018 yılında AKP’den Samsun milletvekili aday adayı olmasına ilişkin soruya, “Partili olmak ayıp değil ki, suç değil ki… 28 yıl CHP’de görev yapan Yekta Güngör Özden Anayasa Mahkemesi Başkanı oldu” şeklinde yanıt verdi.

SİYASET 26.04.2022 21:55

Gezi davasındaki AKP'li hakim, Bülent Turan'a soruldu:

Abone Ol google-news

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Gezi davasında verilen cezalar ve gelen tepkilere ilişkin, “Hukukun üstünlüğüne inanan insanlarız. Adaleti kendimiz için değil herkes için isteyen insanlarız. Karar hoşumuza gitmese de saygıda kusur etmeyen insanlarız. Karara katılmadığımız, eleştirilerimiz olmuştur ama ağzımızdan haşa salyalar çıkarırcasına bağırıp hakimleri, savcıları, cumhurbaşkanını tehdit eden dili şimdiye kadar tercih etmedik” dedi.

Bülent Turan, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi. Gezi davasında verilen cezalar ve gelen tepkileri değerlendiren Turan, Gezi davasındaki üye hâkimlerden birinin daha önce AKP’den milletvekili aday adayı olmasına yönelik eleştirilerin sorulması üzerine “Partili olmak ayıp değil ki, suç değil ki…” yanıtını verdi.

Turan, şöyle konuştu:

“Dün bir mahkeme sonuçlandı. Yargı safhası devam eden süreç. Hukukun üstünlüğüne inanan insanlarız. Adaleti kendimiz için değil herkes için isteyen insanlarız. Karar hoşumuza gitmese de saygıda kusur etmeyen insanlarız. Karara katılmadığımız, eleştirilerimiz olmuştur ama ağzımızdan haşa salyalar çıkarırcasına bağırıp hakimleri, savcıları, cumhurbaşkanını tehdit eden dili şimdiye kadar tercih etmedik.”

ÜYE HAKİMİN AKP’DEN ADAY ADAYI OLMASI SORULDU

Gezi davasındaki üye hâkimlerden birinin daha önce AKP’den milletvekili aday adayı olmasına yönelik eleştirilerin sorulması üzerine Bülent Turan, “Siyaset, herkese açık olan bir hizmet etme aracı. Biz hakimlerimizin kararlarına bakarız ama hakimlerimizin kararlarına ne bakmayız? Hakimlik şartlarını elde etmiş ve hakim olmuşsa bu kişinin kararı yargı içinde değerlendirilir. Şu an hakimlerimiz içinde birçok sayıda CHP’de görev yapmış, adaylık yapmış arkadaşımız var. Partili olmak ayıp değil ki, suç değil ki… 28 yıl CHP’de görev yapan Yekta Güngör Özden Anayasa Mahkemesi Başkanı oldu. Siz ne diyorsunuz ya” yanıtı verdi.

ANKA

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.