Elon Musk, İstanbul’un trafik sorununu çözebilir mi?

2013 yılında Elon Musk, düşük basınçlı bir geçit aracılığıyla 1000 km/s’den daha hızlı bir ulaşım sistemi kurabileceğini belirten bir proje yayınlamıştı. Musk, Aralık 2016‘da ise trafik sıkışıklığını sona erdirecek çözümler üretmek için The Boring Company‘yi hayata geçirdi.

Hyperloop projesini hayata geçirmek isteyen Boring Company, bu amaç doğrultusunda şehirlerle bazı sözleşmeler imzaladı. Şirket, Las Vegas‘ta ise trafiğe karşı ilk projesini ortaya koydu. 4.3 km’lik yeraltı tünelinde insanları taşımak için Tesla araçlar kullanılıyor. Bu proje 46.6 km’ye genişlemeye hazırlanırken, Elon Musk‘ın twitter’daki paylaşımı bu projenin gelişimine işaret ediyor.

Elon Musk’un Hyperloop treni ile Paris-Berlin 1 saat

Hyperloop büyük şehirlerin trafiğine çözüm olabilir!

Musk, içerisinde İstanbul‘un da yer aldığı Dünya’nın en kötü trafiğine sahip şehirleri listesinin altına bir yorumda bulundu. Listenin altına “Tünel isteyenler?” yorumunda bulunan Elon Musk, gelen bazı tünel fikirlerine de cevap verdi.

Cities with the worst traffic in the world:

1. London ??
2. Paris ??
3. Brussels ??
4. Moscow ??
5. New York City ??
6. Chicago ??
7. Rome ??
8. Bogota ??
9. Palermo ??
10. Istanbul ??

— World of Statistics (@stats_feed) April 24, 2022

Hyperloop‘un ulaşımın en hızlı yolu olduğunu savunan Elon Musk, şu ifadeleri kullandı:

Önümüzdeki yıllarda Boring Co, çalışan bir Hyperloop oluşturmaya çalışacak. (Hyperloop) Günümüz teknolojisi ile 2000 milden (3200 km) daha kısa mesafeler için bir şehir merkezinden diğerine ulaşmanın mümkün olan en hızlı yolu. Daha uzun yolculuklar için uzay araçları daha hızlı.

A tunnel/transportation loop from Baton Rouge to New Orleans would be awesome.

— Johnna Crider (@JohnnaCrider1) April 24, 2022

Elon Musk ayrıca, gelen bir soru üzerine diğer yeraltı tünelleri gibi hyperloop‘un da kasırga gibi doğal afetlere karşı dayanıklı olacağını dile getirdi. CEO, fırtınalarda bazı metro ve tünellere su basması gibi sorunları nasıl çözeceğini ise açıklamadı. Musk, Tweet’inde şu ifadeleri kullandı:

Yeraltı tünelleri yüzey hava koşullarına karşı dayanıklıdır (metro buna iyi bir örnektir). Bu nedenle yüzeyde şiddetli bir kasırga varsa Hyperloop için fark etmez. Farkına bile varmazsınız.

Uzun zamandır gündemi meşgul eden hyperloop bir gün gerçek olabilir mi, siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.