Dokuma mühendisliği öğrencilerinin mezun oldukları üzere işi hazır

Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrencilerin tercih heyecanı başladı.

Öte yandan her geçen yıl üretim ve ihracat hacmini arttıran dokumacılık kesiminde dokuma mühendisi krizi yaşanıyor.

2021 yılını 13 milyar dolarlık rekor ihracatla kapatan kesim yeni yatırımlarla büyürken çalıştıracak dokuma mühendisi bulamıyor.

Talep karşılanamıyor

2022 yılı için 15 milyar dolarlık ihracat maksadı koyan dokuma bölümüne mühendis yetiştiremediklerini söz eden Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, kontenjan sayısını arttırmalarına karşın bölümün talebini karşılayamadıklarını söyledi.

Yurtiçi ve yurtdışındaki büyük holding ve şirketlerden kendilerine dokumacılık mühendisi talebi yağdığını aktaran Prof. Dr. Bayram, önemli ölçüde dokuma mühendisi yetiştirmeleri gerektiğini lisana getirdi.Mezun oldukları üzere işleri hazır

Üniversite eğitimi esnasında muvaffakiyet seviyesine nazaran eğitim bursu da alan dokuma mühendisliği öğrencilerine kısmı bitirdikleri üzere iş teklifi yağıyor.

Şirketlerin adeta kapıştığı dokumacılık mühendisleri tahsillerini tamamlamalarının akabinde iş bulma gerilimi yaşamıyor.

Firmaların mezun olan öğrencileri kapmak birbiriyle yarıştığını söyleyen Dr. Mustafa Bayram, tercih devrinde olan öğrencilere dokumacılık mühendisliğini tavsiye ettiğini belirterek, dokuma mühendisliğini önü açık bir meslek olduğunu söyledi.


“Çok büyük holdingler önemli ölçüde dokumacılık mühendisi istiyor”

Tekstil bölümünün uzun müddettir büyüyen bir dinamiği olduğunu söyleyen Dr. Bayram, üretim hacminin artması ve piyasada dokumacılık mühendisi sayısının azalmasından ötürü iş dünyasının kendilerinden önemli seviyede dokumacılık mühendisi talep ettiğini vurguladı.

Her yıl verilen mezunlara karşın bu talebi karşılayamadıklarını aktaran Mustafa Bayram, “Bu yıl kontenjanı da arttırdık. Fakültemizin 50 yıllık bir geçmişi var. İngilizce eğitim veriyoruz. MÜDEK akreditasyonuna da sahip olmamızdan ötürü sanayi bölümü bilhassa bizden talep ediyor.

Bu manada bizim önemli ölçü dokuma mühendisi yetiştirmemiz gerekiyor. Türkiye’nin doğusunda ve batısına yayılmış bir dokuma bölümümüz var. Lakin bize gelen talepler Türkiye’nin her tarafından geliyor. Çok büyük holdingler önemli ölçüde dokumacılık mühendisi istiyor.” ifadelerini kullandı.

“Okul bittiği vakitte iş garantisi veriyoruz”

Yurtdışından da ağır dokumacılık mühendisi talebi aldıklarını söyleyen Bayram, kendilerinden dokuma mühendisi isteyen yabancı ülkeler ve şirketler olduğunu belirtti.

Öğrencilerin eğitime bir yıllık hazırlıkla başladığını paylaşan Bayram, “Onun akabinde 3,5 yıl eğitim alıyor. Son periyodunu de bir sanayi kuruluşunda çalışarak geçiriyor. Üniversiteye başladığı vakit muvaffakiyet seviyesine nazaran eğitim bursu da alıyor. Okul bittiği vakitte iş garantisi veriyoruz.

Bu garanti bizim fakültemizdeki dokuma mühendisliğinde var. Yani dokumacılık mühendisliği öğrencilerinin okul bittiği üzere işleri hazır. Sanayi kurumları önemli ölçüde dokuma mühendisi talep ettiği için öğrenciler okulu bitirdikleri üzere onlarla bir kontrat imzalıyor.

dedi.


“Tercih sürecinde olan öğrencilere dokuma mühendisliğini tavsiye ediyoruz”

İHA’nın haberine nazaran; firmaların öğrencileri işe almak için rekabet ettiğini kelamlarına ekleyen Prof. Dr. Mustafa Bayram, “Çünkü arz talep istikrarı biraz farklı. Tercih sürecinde olan öğrencilere dokuma mühendisliğini tavsiye ediyoruz. Zira mühendislik ölmeyecek bir kısım. Burada dokuma mühendisliğinden mezun olan öğrencilerin önü açık.

Fakültemizin en değerli özelliği düzgün bir eğitim takımımızın olması. Laboratuvarlarımız hayli gelişmiş durumda. Yurtdışıyla çok yeterli münasebetlerimiz var. Üniversite içinde Teknopark ve teknoloji transfer merkezi olması öğrencilerimiz için büyük avantaj.

Bölümlerde eğitim külliyen İngilizce olarak yapılıyor. Fakültemizden mezun olanların işsiz kalma üzere bir sıkıntısı yok. Zira dünyanın her tarafında bizim mezunlarımız var.

Bugüne kadar binlerce mezun vermişiz. Bunların binlercesi de yurtdışında çalışıyor. Yani yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın tamamında kabul gören bir fakülte pozisyonundayız.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.