Daha rahat oruç tutmak için 4 ipucu

KAN ŞEKERİNİZ DÜŞMESİN

Paylaş

KAN ŞEKERİNİZ DÜŞMESİN

 Ramazan ayında en çok ortaya çıkan sorunlardan kan şekeri düşüklüğüne karşı doğru karbonhidrat tercihi çok önemli. Kan şekerini ani yükseltip sonra hızla düşüren beyaz undan yapılmış karbonhidratlar yerine tam taneli tahılları tercih edin. Örneğin tam buğday, yulaf ve çavdar iyi seçimlerdir. 

HOŞAF YERİNE AYRAN

Paylaş

HOŞAF YERİNE AYRAN

Ramazan ayında pek çok kişinin şikayet ettiği kilo alımının önüne geçebilmek için kendinizi daha enerjik hissettiğiniz saatlerde yürüyüş yapın. Kilo kontrolü için sıvı tüketimi de çok önemli. Sahur hazırlığı sırasında yemeğe başlamadan önce 1-2 bardak su için, 1 porsiyon meyve yiyin. Meyve suları ve şekerli hoşaf gibi besinleri kan şekerini hızla yükselttiği için önermiyoruz. Bunun yerine kefir, ayran, ıhlamur gibi bitki çayları tüketebilirsiniz. 

PROBİYOTİKLERİ İHMAL ETMEYİN

Paylaş

PROBİYOTİKLERİ İHMAL ETMEYİN

 Ramazan’da pide-pilav gibi yiyeceklerin tüketiminin artması ve hareketin azalmasına bağlı olarak kabızlık ortaya çıkabiliyor. Bu sorunun önüne geçebilmek için posa tüketimini artırın. Kuru kayısı, kuru erik veya armut, elma, portakal gibi taze meyveler posadan oldukça zengindir. Bağırsak sağlığınız için probiyotikten zengin ayran, kefir gibi içecekleri sahur menünüze ekleyin. 

HER AKŞAM TATLI TÜKETMEYİN

Paylaş

HER AKŞAM TATLI TÜKETMEYİN

Ramazan’da çok sık olmamak kaydıyla ve küçük porsiyonlar halinde tatlı tüketebilirsiniz. Örneğin güllaç, kabak ve ayva tatlısı veya sütlü tatlılar tercih edebilirsiniz. Fakat tatlıyı her akşam değil, haftada 1-2 kez küçük porsiyonlar haline yiyin.

rahat oruç turmam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir