CIA: Putin’in sıhhati ziyadesiyle yerinde

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Yöneticisi William Burns Colorado’daki Aspen Güvenlik Forumu’nda gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Burns, “Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in sıhhati hakkında birçok söylenti var. Büsbütün ve ziyadesiyle sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

ABD’nin Moskova büyükelçisi olarak vazife yapan Burns, yirmi yıldan fazla bir müddettir Rus başkanını gözlemlediğini kelamlarına ekleyerek, Putin’in “kontrol, sindirme ve intikam alma konusunda büyük bir inancı” olduğunu ve bu özelliklerin son on yılda danışman etrafı daraldıkça sertleştiğini söyledi.

CIA Yöneticisi William Burns, Putin sıhhatinin yerinde olduğunu açıkladı. 

Burns, “Rusya’nın önderi olarak mukadderatının Rusya’yı büyük bir güç olarak tekrar kurmak olduğunu düşünüyor. Bunu yapmanın anahtarının Rusya’nın etrafında yine bir tesir alanı yaratmak olduğuna inanıyor. Ayrıyeten hayalini Ukrayna’yı denetim etmeden gerçekleştiremeyeceğine inanıyor” dedi.

ABD, UKRAYNA’YA UZUN MENZİLLİ SİLAHLAR SAĞLAYACAK

Diğer taraftan, CIA Direktörü’nün açıklamaları, ABD’nin Ukrayna’ya daha uzun menzilli silahlar sağlayacağını duyurmasının akabinde geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri odak noktasının artık “sadece” doğu olmadığını söyledi ve Batı’nın Ukrayna’ya bu tıp silahlar sağlamasından sonra Moskova’nın stratejisinin değiştiğini ima etti.

Putin’in sağ kolunu bir yere daima sabitlediği imajlar arttıkça, hakkındaki sıhhat sıkıntılarına ait tarışmalar da büyüdü. 

Bununla birlikte, geçen yılın Ekim ayından beri epey rahatsız edici birtakım istihbaratlar almaya başladığını söyleyen Burns, ABD’nin bu mevzudaki tasasını, Rusya’nın yoluna devam etmesi durumunda ağır sonuçları olacağını bildirmek üzere ABD Lideri Joe Biden’ın kendisini Moskova’ya gönderdiğini söyledi.

Burns, “Ülkeye döndüğümde Başkan’a ilettiğim izlenim, Putin’in bu işgali başlatmak için şimdi geri dönüşü olmayan bir karar vermediğiydi. Ancak açıkça o tarafa gerçek ilerliyordu. Öteki izlenimime nazaran, stratejik olarak Ukrayna’yı ve Ukrayna’nın tercihlerini denetimi altına alma yeteneği için pencerenin kapanmakta olduğuna ikna olmuştu” açıklamasını yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.