CHP’li Emir’den Nebati’ye: 30 yıllık göz hekimiyim, gözlerinizde pırıltı göremiyorum

ANKARA – Meclis Genel Heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Meclis’e gönderilen “Ek bütçe teklifi” görüşmelerine başladı. Yürütme ismine ek bütçeyle ilgili sunumu Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptı. Bakan Nebati’nin yaptığı konuşma muhalefetin reaksiyonlarına neden oldu.

Bakan Nebati iktisattaki büyüme oranlarını verirken CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, “Otuz yıllık göz hekimiyim, pırıltı falan görmüyorum gözlerinizde” diye seslendi. Bakan Nebati’nin ihracatta rekorlar kırıldığı tarafındaki açıklamasına CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Nebati’den masallar, Nebati’den!” reaksiyonu gösterdi. Turizm gelirlerindeki artışa dikkat çeken Nebati’ye CHP’li Ağbaba bu kere, “Rekorlar kırdınız rekorlar, tebrik ederiz. Enflasyon rekoru, dolar rekoru, talan rekoru…”, “Yürü Nebati kim meblağ seni?”, “Türkiye’nin prestijini mahvettin!” kelamlarıyla karşılık verdi. CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ise “Sayın Bakan, altı aylık uykudan uyandınız mı, ne görüyorsunuz altı ay sonra?” diye seslendi.

‘VELİ AĞBABA’YI GENEL MERKEZDEN ÇAĞIRIYORLAR’

Bu sırada Meclis Başkanvekili Celal Adan, CHP’li Ağbaba’nın daima sataşmada bulunması üzerine ortaya girerek iki kere, “Değerli milletvekilleri, Veli Ağbaba’yı Genel Merkezden çağırıyorlar(!)”, “Veli Ağbaba’yı Genel Merkezden çağırıyorlar, haberiniz olsun(!) Arkadaşlar, rica ediyorum laf atmadan dinleyelim” diye uyardı. Ağbaba da “Sayın Liderim, lakin biraz gerçekleri konuşsun; faizi söylesin, enflasyonu söylesin, alım gücünü söylesin” diye karşılık verdi.

‘YA BU KADAR PALAVRA OLMAZ’

Bakan Nebati konuşmasında enflasyonun tüm dünyanın sorunu olduğunu söyledi, “Enflasyonun olumsuz tesirlerinin farkındayız. Gayret konusunda gerekli deneyim ve donanıma sahibiz, çabamızı kararlılıkla sürdürüyoruz ve enflasyonu kısa bir müddet içerisinde düşürmeyi yeniden biz başaracağız” dedi. Bakan’ın bu kelamlarına CHP Milletvekilleri, “Ya, bu kadar palavra olur mu!”, “Gözlerde pırıltı gitmiş”, “Batırdınız ülkeyi, batırdınız!”, “Asgari fiyat 250 dolara düştü Sayın Bakan, farkında mısın?” kelamlarıyla karşılık verdi.

‘LAN, TERBİYESİZ, HADSİZ…’

Bakan Nebati’nin konuşmasına daima laf atılması üzerine Meclis Başkanvekili Adan ortaya girerek, “Bu laf atmanın milletvekiline yararı yok, partiye yararı yok” diye uyardı. Bu sırada AK Parti Milletvekili Hasan Çilez ile CHP Milletvekili Ağbaba ortasında sert diyaloglar yaşandı. Yaşanan tansiyon Meclis Başkanvekili Adan’ın ikaz ve müdahaleleri ile büyümeden önlendi. Tansiyon tutanaklara şöyle yansıdı:
HASAN ÇİLEZ (Amasya) – Sen ne işe yarıyorsun Veli Ağbaba?
VELİ AĞBABA (Malatya) – Senin yalnızca parmağın işe yarıyor, parmağın. Sen ne işe yarıyorsun? Senin yalnızca parmağın. Recep Tayyip muhtaçlık duymasa yalnızca parmağını yapar.
HASAN ÇİLEZ (Amasya) – Adam üzere konuş.
VELİ AĞBABA (Malatya) – Adam olmayan sensin.
HASAN ÇİLEZ (Amasya) – Terbiyesiz! Adam ol!
VELİ AĞBABA (Malatya) – Adam olmayan sensin, terbiyesiz! Recep Tayyip Erdoğan istiyorsa yalnızca parmağını yapar milletvekilinin.
HASAN ÇİLEZ (Amasya) – Terbiyesiz! Konuşma.
VELİ AĞBABA (Malatya) – Utanmaz adam! Hadsiz! Terbiyesiz, ahlaksız! Ahlaksız! Hadsiz! Sen kimsin!
HASAN ÇİLEZ (Amasya) – Sensin lan! Adam ol!
VELİ AĞBABA (Malatya) – “Lan!” sensin, “Lan!” sensin.
HASAN ÇİLEZ (Amasya) – Adam ol! Konuşma. Yaptığın işe bak. Ayda yılda bir geliyor, yeniden provokasyon yapıyor, tekrar provokasyon yapıyor. (AK PARTİ ve CHP sıralarından gürültüler)
VELİ AĞBABA (Malatya) – Konuşma hadsiz!
VELİ AĞBABA (Malatya) – …”Terbiyesiz!” diyemez kimse, “Ahlaksız!” diyemez kimse…

‘HİÇBİR BAKAN MECLİS’LE BÖYLESİNE ALAY EDEMEZ’

Bakan Nebati’nin konuşması sırasında CHP’li Milletvekilleri yansılarını sürdürdü. Bakan Nebati’nin ek bütçenin gerçekçi datalarla hazırlandığı, ek vergi getirilmeyeceği kelamları üzerine, CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, “Hangi gerçekçi ya, hangi gerçekçi? Neresi gerçekçi? Ya, gerçekçi olsaydınız bütçe yapmaya gerek kalmazdı ki. Hayalî bütçe, hayalî”, CHP’li Buyruk “Sayın Lider, hiçbir Bakan Meclisle böylesine alay edemez”, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Uyuduk uyandık, yeni bütçe geldi” diye reaksiyon gösterdi.

Bakan Nebati’nin konuşması sonrası kelam alan CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, “Sayın Lider, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin belirli gelenekleri vardır, ritüeller vardır; bilhassa bütçe görüşmelerinde sataşma, laf atma bir ritüeldir. Burada problem, şahsî olarak hakaretamiz bir sözde bulunmamaktır. Lakin Sayın Nebati’nin sunumu esnasında milletvekillerimizin -doğal olarak- vatandaşın çektiği sıkıntıyı Parlamento’ya yansıtması, sataşması dozajı tartışılabilir lakin doğaldır” dedi. Lakin bu kelamlar üzerine de bir müddet AK Parti ile CHP Milletvekilleri ortasında karşılıklı sataşmalar yaşandı.

BAKAN NEBATİ: BENİM GÖZLERİM DAİMA PARLAR

Ek bütçe görüşmeleri sırasında partisi ismine kelam alan UYGUN Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, “Sayın Bakan, gözünüzdeki ışıltıyı bu sefer göremedim. Benim, sanki bu facia durumuna karşın bakanlar, ülkeyi yönetenler, saray eşrafı gece çok rahat uyuyorlar mı diye bir tasam vardı. Burada gördüm ki pek rahat uyuyamıyorsunuz ve önemli bir tasa taşıdığınızı ve gözünüzün ferinin gittiğini üzülerek tabir etmeliyim” dedi.
Konuşması sırasında hiçbir sataşmaya cevap vermeyen Bakan Nebati bu kelamlar üzerine, “Benim gözlerim daima parlar” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.