‘Çayır tırtılı’ Bursa’da da ziyana yol açtı

Trakya Bölgesi’nin ardından Marmara Bölgesi’ndeki ayçiçeği tarlaları da tırtıl istilası altında. Çayır tırtılının bitkinin kökünden başlayarak yapraklara kadar tamamına ziyan verdiğini belirten Ziraat Odaları Vilayet Uyum Lideri ve Yenişehir Ziraat Odası Lideri Sadi Aktaş, vaktinde çaba edilmezse ayçiçeği randımanında büyük kayıplara neden olunacağına dikkat çekti. Aktaş, Bursa ve ilçeleri ile kimi vilayetlerdeki kontrollerde, ayçiçeği ekili alanlarda çayır tırtılı zararlısının popülasyonunun arttığının saptandığını belirterek, çiftçileri uyardı.

‘VAKİT KAYBETMEDEN İLAÇLI ÇABA YAPILMALI’

Aktaş, ilaçlı müdahalenin vakit kaybetmeden yapılması gerektiğini vurgulayarak, “İlçemiz genelinde ayçiçeği ekili alanlarda çayır tırtılı zararlısının kimi bölgelerde popülasyonun arttığı ve ayçiçeği ekili alanlarda ziyan oluşturduğu ilçe müdürlüğümüz teknik gruplarınca yapılan saha denetimlerinde tespit edilmiştir. Bu nedenle 15.07.2022 tarihi itibariyle Çiçeközü, Akbıyık ve Çamönü Mahalleleri’nde popülasyon yoğunluğu tespit edilen alanlarda, ziyanlı ile kimyasal gayret başlatılmış olup saha çalışmaları ve bilgilendirmeler devam etmektedir. İlçedeki üretim alanlarının geniş ve dağınık olması nedeni ile üreticilerin kendi ayçiçeği tarlalarında denetimlerini yaparak, ziyanlı ile müsabakaları durumunda vakit kaybetmeden ilaçlı gayret yapmaları gerekiyor” diye konuştu.

Çayır tırtılının polifag (her türlü bitkiyle beslenen) bir ziyanlı olduğuna dikkati çeken Aktaş, şunları kaydetti:

“Üreticilerimizin ayçiçeği tarlalarına hudut pozisyonlarda bulunan mısır, yonca, şeker pancarı üzere eserlerini de denetim etmeleri gerekmektedir. Zararlının 1 gün içerisinde tesir gösterdiği alan büyüklüğünün yüksek olması sebebiyle ilaçlamaların acil biçimde yapılması değer arz etmektedir. İlaçlı çaba yapacak üreticilerimizin ayçiçeğinin çiçek devrinde bulunması nedeniyle ilaçlama yapılacak bölgedeki arıcılarımızı bilgilendirmesi ve ilaçlamalarını arıların faal olmadığı saatlerde yapması ve kullanacakları ilaçların ruhsatlı olması gerekmektedir.”

Tarım ve Orman Bakanlığı Besin ve Denetim Genel Müdürlüğü 13 Temmuz’da ‘Ayçiçeğinde Çayır Tırtılı (Loxostege Sticticalis) Çabası Hakkında’ başlığıyla Düzce, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya ve Tekirdağ valiliklerine genelge göndererek çayır tırtılı ile çabada insansız hava araçlarının (İHA), zirai dron kullanılmasına müsaade verildiğini bildirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.