Çavuşoğlu: Aramızı bozmaya çalışanlar oluyor bunlara fırsat vermeyeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Balkan cinsinin son durağı Kosova’nın Mamuşa bölgesinde soydaşlara hitap etti.

Çavuşoğlu, Mamuşa’da bulunmaktan memnun olduğunu lisana getirerek, “Ata yadigarı topraklarda, Mamuşa’da 4 yıldan sonra tekrar sizlerle bir arada olmanın memnunluğunu ve gururunu yaşıyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türkiye’deki 85 milyonun sizlere selamlarını getirdim. Sultan Murad Han ve beraberindeki gaziler 633 yıl evvel bu beldeyi Müslüman Türklere yurt yaptı. Sultan Murad Han bunun için şehadet şerbetini içti. Bu topraklar Mehmet Akif Ersoy üzere şair çıkardı. Mehmet Akif’in, Sultan Murad Han’ın meşhedi için yazdığı mısralar; Şöyle meşhed, öpeyim secde edip toprağını. Yok mudur sende Murad’ın sende 2, 3 damla kanı? Bu toprağın mayası şehitlerimizin kanıdır. Bu toprağın mayası Evlad-ı Fatihan’dır. Allah varlığınızı daim etsin. Başta soydaşlar olmak üzere Balkanlar’daki tüm kardeşlerimiz, Türk milletinin aklında ve gönlünde. Biliyoruz sizin yüreğiniz de Türkiye ile birlikte çarpıyor. Türkiye’nin sevinciyle sevindiğinizi, hüznüyle hüzünlendiğinizi biliyoruz. İşte 15 Temmuz hain darbe gecesinde buradan verdiğiniz dayanağı hiçbir vakit unutamayız” sözlerini kullandı.

“Vatanınız bugün her zamankinden daha güçlüdür”

Balkanlar’daki soydaşların çok zorluklar çektiğine değinen Çavuşoğlu, “Balkanlar’ın o karanlık günlerinde sizler de kahırlar çektiniz, acılar yaşadınız. Çok şükür bunlar artık geride kaldı. Sizler de Türk kimliğini korumak için çaba verdiniz. Hamdolsun ana vatanınız bugün her zamankinden daha güçlüdür ve tüm gücüyle sizlerin yanındadır. Kimliğinizi, dininizi, lisanınızı, kültürünüzü yaşatma uğraşınızı tüm kurumlarımızla destekliyoruz. Biraz evvel Prizren’de oradaki soydaşlarımızla, tüm kurumlarımızda birlikte bir toplantı yaptık. Bundan sonraki süreçte de nasıl dayanak verebiliriz bunları değerlendirdik. Büyükelçiliğimiz, Başkonsolosluğumuz, TİKA’mız, Yunus Emre Enstitümüz, Yurtdışı Türkler Başkanlığımız, Diyanet elbette bugün de ortamızda olan geleceğimiz de her vakit yanınızdayız, olmaya da devam edeceğiz. Gayemiz bedellerine bağlı bir kuşak yetiştirmek olmalı. Kökü şehit kanıyla sulanmış bu cet toprağına sıkı sıkıya tutunan, kısımları ise geleceğe uzanan bir jenerasyon. Bu çerçevede geçen yıl Türkçe eğitimdeki tüm öğrenci ve öğretmenlere tabletler dağıttık. Ulusal Eğitim Bakanımıza, Ulusal Eğitim Müşavirimize, Büyükelçiliğimize, burada oturan vatandaşlarımıza ve burada bu tabletleri dağıtırken bize yardımcı olan Bakanımıza, milletvekilimize, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Mesleki eğitim programlarını başlatıyoruz”

Çavuşoğlu, öğretmenler için mesleksel eğitim programlarının başlatıldığını söyleyerek, “Öğretmenlerimiz için mesleksel eğitim programlarını başlatıyoruz. Çocuklarımız mezun olduğu vakit iş imkanları olsun, aranan insan olsun. Ayrıyeten burada Türkçe dersi alan öğrencilerimize Yurtdışı Türkler Başkanlığımızın bursu var. Bu bursu önümüzdeki yıllarda da elimizden geldiği kadar devam ettireceğiz. Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve ailelerinin yanında olmaya devam edeceğiz. Olağan ki öğretmenlerimiz de bu imkanları âlâ kıymetlendiriyor, bundan sonra da uygun değerlendireceklerini biliyoruz. Bu ülkenin en başarılı insanları olmak için hak hak ettiğiniz biçimde her yerde Arnavut kardeşlerimizin lisanını de öğrenmek kıymetlidir. Dost ve kardeş Kosova ile bağlantılarımızı her alanda ilerletiyoruz. Bugün Sayın Cumhurbaşkanıyla, Başbakanla, Dışişleri Bakanıyla çalışma yemeğinde Sıhhat Bakanıyla, Ticaret Bakanıyla, Altyapı Bakanıyla bağlarımızı daha ne kadar ilerletebiliriz bunları konuştuk. Kosova’yı bugüne kadar her alanda desteklediğimizi sizlerde biliyorsunuz. Tanınması ve memleketler arası örgütlere üye olması konusunda da Kosova’ya dayanak verdik” dedi.

“Kosova, topluluğun saygın bir üyesi oldu”

“Bugün Kosova, sizlerin de katkılarıyla topluluğun saygın bir üyesi oldu” diyen Çavuşoğlu, “Her vakit birlik beraberlik huzur ve refah içinde görmek sizleri bizim en büyük isteğimiz. Bugün sivil toplum örgütleri ve siyasetin içinde olan arkadaşlarımıza da vermeye çalıştığımız ileti bu. Biz Türkiye olarak, Türkiye’deki kardeşlerimiz olarak sizlerden öbür bir beklentimiz yok. Sizin birliğiniz, beraberliğiniz, dirliğiniz. Anadolu’da ve Balkanlar’da birebir yapıyı inşa eden Hacı Bektaşi Veli Hazretlerinin dediği üzere ve Cumhurbaşkanımızın da hatırlattığı üzere bir olacağız, canlı olacağız inşallah. Aramızı bozmaya çalışanlar oluyor bunlara fırsat vermeyeceğiz. Kendi ortamıza nifak sokulmasına müsaade vermeyeceğiz. Şahsî çıkarlarımızı, Türk toplumunun üzerinde tutmayacağız. Soydaşlarımızın yaşadığı birtakım bölgelerde arbedeler, çekişmeler oluyor. Bunları gördüğümüz vakitte çok üzülüyoruz. Her gelişimizde konutumuzda hissettiğimiz Mamuşa’da bulunmaktan memnunluk duyuyoruz” formunda konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.