Buzdolabında Asla Saklamamanız Gereken O Yiyecekler! Bu Besinleri Buzdolabında Saklayan Pişman Olur!

Arkadaşlarınız geldiğinde, ömür alanınıza tam olarak yerleşmeden evvel atıştırabilecekleri bir şeyler almak için ekseriyetle o son derece büyük olan buzdolabına göz atarlar. Bununla birlikte, tüm yiyeceklerin buzdolabına ilişkin olduğunu düşünmek kolay, lakin durum bu türlü değil. Birtakım yiyecekler sıhhat nedenleriyle buzdolabına konulmamalıdır. Bu üzere durumlarda daha güzel alternatifler var ve birtakım durumlarda bu yiyecekleri buzdolabında saklamak pek mantıklı değil. İşte asla buzdolabına konulmaması gereken yiyeceklere örnekler.

PATATES

Patatesleri soğuttuğunuzda onları olumsuz istikamette etkilersiniz. Örneğin tat değişir, dondurma nişastayı şekere dönüştürür ve sonra patatesler renksizleşir. Yani patatesleri dondurmak yerine birçok farklı formda saklayabilirsiniz. Bir, onları kağıt torbalarda saklayın. Patateslerin daha süratli çürümesine neden olduğu için plastik kağıt kullanmadığınızdan emin olun. Alternatif olarak, yıkanmamış olarak ve direkt güneş ışığından uzakta saklayın. Ayrıyeten çok sıcaklıklardan uzak tutmalısınız. Bir çuval yahut kiler en uygunudur.

ESKİ PEYNİR

Sert peynir aldığınızda, onu soğutmanıza gerek yoktur. Bunun nedeni, sert peynirin soğutulması onu iki kat katı hale getirmesidir. Bu olduğunda, bu peynirin kullanılabilirliği etkilenir. Peyniri bir süt eseri olduğu için buzdolabına koyma gereksinimi hissetmek çok kolaydır. Lakin, mantıklı görünse de, tavsiye edilmez. Bunun nedeni, bu peynirin üretimi sırasında çok uzun süreçlerden geçmesidir. Bu süreçler peynirin serin, kuru ve karanlık bir yerde saklandığı sürece uzun müddet sağlam kalmasını sağlar. Bununla birlikte, birtakım peynir çeşitleri, bu sert cinsin değil, soğutmaya gereksinim duyabilir.

MEYVELER

Böğürtlen üzere yiyecekler için, böğürtlenleri ne kadar müddet saklamak istediğiniz ve ne kadar mühlet tüketmek istediğiniz de dahil olmak üzere farklı faktörler göz önünde bulundurulur. Bu meyveleri yakında yemeyi düşünmüyorsanız, buzdolabında saklamamak en güzelidir. Unutmayın, meyveleri buzdolabınızın dışında bile nasıl sakladığınız çok kıymetlidir. Küf oluşumunu önlemek için dikkatli olmalı ve çilekleri yeterlice durulamalısınız.

SARIMSAK

Nasıl bakarsanız bakın sarımsak asla buzdolabında saklanmamalıdır. Bunun nedeni, eklenen nem ile bu şartlarda daha süratli bozulmasıdır. Fakat, sarımsakları soyarsanız, ıslak şartlarda gelişecektir. Genel olarak nem, sarımsakınızın lezzetini kaybetmesine neden olur. Ayrıyeten küf oluşumuna da yol açacaktır. Bu nedenle, sarımsağınızı uygun durumda tutmak için, serin ve kuru bir yerde, ışıktan uzakta saklayın.

SOĞAN

Soğanlarınızı serin ve ışıktan uzak bir yerde saklamalı ve asla buzdolabında saklamamalısınız. Soğanlar nişasta içerir ve onları çok nemli alanlarda sakladığınızda ıslanırlar. Bu küf oluşumunu teşvik eder. Soğanlarınızı patateslerden uzak tutmalısınız zira onları bir ortada saklamak soğanlarınızın çürümesine neden olan gazların açığa çıkmasına neden olabilir. Bunun yerine onları bir örgü çantada saklayın.

BAL

Basitçe söylemek gerekirse, balı düşük sıcaklıklara maruz bıraktığınızda bal katılaşacaktır. Bal daha sonra kristalleşir ve hoşunuza gitmeyecek kadar topaklanır. Topaklı olması balınızın kullanımını zorlaştıracaktır. Bu nedenle balınızı düzgün bir formda saklamak için kilerde saklayın.

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağınızı buzdolabınıza koymamalısınız. Buzdolabı nemli olduğundan ve içinde yoğuşma meydana geldiğinden, zeytinyağınızın doğal tadını kolay kolay kaybetmesine neden olabilir. Ayrıyeten zeytinyağınızı bulanıklaştırabilir. Fakat zeytinyağını tam karşıtı şartlarda saklayabilirsiniz. Bu daha çok tercih edilir. Bununla birlikte, güneş ışığından uzak tutun ve bir dolapta yahut öbür bir serin ve kuru yerde saklayın.

SİRKE

Sirke, kendini koruduğu için raf ömrü çok uzun olacak formda üretilmiş besinlerden biridir. Bu nedenle sirkeyi soğutmanıza gerek yoktur. Bunun yerine kilerinizde yahut dolap üzere serin ve kuru bir yerde saklayın.

EKMEK

Daha evvel denediyseniz, ekmeğinizi buzdolabında saklamanızın tavsiye edilmediğini çok düzgün bilirsiniz. Ekmek nişasta ile doludur ve buzdolabına koyduğunuzda kurur ve ekmeğin daha süratli bozulmasına neden olur. Buzdolabınızda uzun mühlet sakladığınızda, ekmeğinizde küf bulma ihtimaliniz çok yüksektir. Ekmeğinizi oda sıcaklığında tuttuğunuzda, hatırı sayılır bir mühlet boyunca yeterli durumda kalacaktır.

KABAK

Kabak soğuk şartlarda saklandığında çok daha süratli ziyan görür. Bu nedenle kabaklarınızı buzdolabında saklamamalısınız. 10 dereceden daha düşük sıcaklıklara sahip rastgele bir ortam, balkabağınızı hantal hale getireceğinden, balkabağı için mükemmel değildir. Kabaklarınızın tadını daha uzun mühlet çıkaramayacaksınız.

BAHARATLAR

Baharatlarınızı uzun müddet lezzetli tutmak istiyorsanız, buzdolabından uzak tutun. Onları orada saklarsanız, baharatlar bir ortaya toplanır. Baharatlar, bilhassa topraklandığında buzdolabının dışında bile daha uzun mühlet dayanabilir. Aslında öğütülmüş baharatlar, bilhassa kuru bir yerde sakladığınızda yıllarca dayanabilir. Buzdolabındaki nem, baharatlarınızın kullanılabilirliğini ve aktifliğini yok edecektir.

AVOKADO

Avokado, yönetilmesi en sıkıntı yiyeceklerden bazılarıdır. Onları soğutmaya karar verdiğinizde, olgunlaşma sürecini durdurursunuz. Bu nedenle avokadolarınız şimdi olgunlaşmamışsa, bir hafta boyunca buzdolabından çıkarın. Olgunlaştıktan sonra ister bütün olarak buzdolabında saklayabilir isterseniz de kesip buzdolabına kaldırabilirsiniz.

ŞEFTALİ

Şeftalilerinizin çabuk olgunlaşmasını istiyorsanız, yapmak istediğiniz son şey onları buzdolabına koymaktır. Buzdolabı süreci yavaşlatır ve daha da kötüleştirir, şeftalilerinizin çok daha süratli bozulmasına neden olur. Bu nedenle, şeftali saklamanız için serin ve kuru bir yer daha yeterlidir. Ayrıyeten ortamın güzel havalandırıldığından da emin olmalısınız.

TAZE YUMUŞAK OTLAR

Nane, maydanoz, fesleğen, kişniş ve matkap üzere bitkilere en hassas tedavi uygulanmalıdır. Bu nedenle, onları buzdolabında saklamaktan kaçının, zira buzdolabı yaprakları solduracak ve renk değiştirmeye başlayacaklarını fark edeceksiniz. Yapılacak en düzgün şey onları kesmek ve akabinde bitkileri bir bardak tatlı suda tutmaktır. Bunun oda sıcaklığında tutulduğundan emin olun.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.