Borsa İstanbul Rekor Seviyeden Açıldı

28 Mayıs seçimlerinin ardında hızla yükselişe geçen Borsa İstanbul geçtiğimiz hafta kritik 7.000 seviyesini aşarken, yeni haftaya da yükselişle başladı. Dolar/TL paritesinde ise yatay görünüm sürüyor.

Temmuz ayının son işlem gününde açılışta yüzde 1,07 yükselen Borsa İstanbul, 7.143 puanla rekor kırarken, yükselen enflasyon beklentilerinin ise fiyatlamalara dahil edildiği, bu durumun yükselişi hızlandırdığı belirtiliyor. Uzmanlar Borsa İstanbul’un şu günlerde yaşadığı ralliyi, geçtiğimiz sene TL’nin devalüe olması ve enflasyonun hızla yükseldiği dönemdeki ralliye benzetirken, bir kısım uzman ise hızla yükselen borsa için endişe duyuyor. Endişelerin en büyük kaynağı ise özellikle bozulan ekonomik görünümün endeks fiyatlamalarına dahil edilmemesi olarak belirtiliyor. Özellike kredi koşullarındaki sıkılaşmanın talep üzerinde yaratacağı baskıyla beraber, yüksek enflasyonun reel sektör yatırımcıları arasında bir endişe kaynağı olduğu belirtiliyor.

Saat 10:27 itibarıyla Borsa İstanbul açılışta yakaladığı yükseliş ivmesini sürdürürken yüzde 1,24’lük bir değer kazanımı ile 7.154 seviyesinde bulunuyor. Gün içi en yüksek seviyesi ise 7.164.

Dolar TL’de ise sular sakin. Bir süredir 26,90 – 27,00 bandında yatay bir seyir sürdüren parite 29,9645 seviyesinde işlem görüyor. Gram altın ise yüzde 0,05’lik bir yatay görünümle 1.695 TL’de buluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx