BioNTech, Afrika’da birinci fabrikasının temelini attı

ABD’li Pfizer ilaç şirketi ile mRNA bazlı korona virüsü (Covid-19) aşısı geliştiren Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech Ruanda’nın başşehrinde düzenlenen temel atma merasimi ile Kigali’deki birinci fabrikasının inşaatına başladı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, BioNTech’ten yapılan açıklamada, “BioNTainers” ismi verilen ve üretim için kullanılan birinci konteynerlerin 2022 yılı sonuna kadar buraya teslim edilmesinin beklendiği belirtildi. Üretimin 12 ila 18 ay içerisinde başlaması planlanıyor.

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, “Hükümetler ve düzenleyici kurumlarla birlikte takip ettiğimiz gaye Afrika için aşıları burada, Afrika’dan gelen yüksek vasıflı personellerle üretmek” dedi.

BioNTech, Senegal ve Güney Afrika’da da diğer üretim tesisleri inşa etmeyi planlıyor. Burada üretilen aşıların tümünün Afrika Birliği’ne üye devletlerin muhtaçlıklarını karşılamak üzere kullanılacağı belirtiliyor.

Covid-19 aşısına ek olarak geliştirmelerinin başarılı olması halinde sıtma ve tüberküloz aşılarının da üretileceği söz ediliyor. Şirketin iddialarına nazaran başlangıçta 50 milyon doza kadar Pfizer-BioNTech’in Covid-19 aşısı üretilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.