Bilişim şirketleri 2021’de de büyüdü

M2S Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen Bilişim 500 Araştırması’nın sonuçları beklenirken, araştırmanın birinci bilgileri de elde edildi. Dalın 2021 yılına ilişkin fotoğrafı ortaya koyacak araştırmaya nazaran; birinci 500 listesinde yer alacak şirketler, bir evvelki yıla oranla TL bazında ortalama yüzde 53 büyüdü. 2020 yılında kesimin büyüme oranı yüzde 42 olarak gerçekleşmişti.

Sektörün en çok büyüme göstereni ise 2021 yılında da değişmedi ve yazılım şirketleri oldu. Araştırmanın birinci datalarına nazaran her 10 şirketten 8’i gelirlerini bir evvelki yıla nazaran arttırdı. Şirketlerin 56’sı yüzde 100’ün üzerinde büyüme gösterirken, 164 şirketin büyüme oranı ortalamanın üstünde gerçekleşti.

DOLAR BAZINDA 2013 YILINDAN BERİ DÜŞÜŞ VAR

Araştırmayı gerçekleştiren M2S Araştırma Şirketi Genel Müdürü Hasret Unan, 2021 yılında da bilişim dalının TL cinsinden büyümesini sürdürdüğünü belirtirken, dolar bazında bakıldığında bir düşüş yaşandığını söyledi. Unan, “Tüm bilgileri USD (Amerikan Doları) bazında değerlendirirsek, 2013 yılından beri bölümde düşüş eğiliminin sürdüğünü söyleyebiliriz. 2011-2020 yılları ortasında bilişim şirketleri; TL bazında yüzde 179 büyürken, dolar bazında yüzde 32 küçülme yaşamıştı. 2021 yılında da bu durum değişmedi ve dolar bazında maalesef bir büyüme olmadı” dedi.

Bilişim 500 Araştırması’nın 1999 yılından beri sürdüğünü hatırlatan Hasret Unan, geçmiş yıllar tahlil edildiğinde pazar dinamikleri, teknoloji ve tahlillerin çok değiştiğini ve geliştiğini de aktardı. Unan, bu mevzudaki değerlendirmesini ve bundan sonraki periyoda dair öngörülerini ise şu cümlelerle aktardı:

“Pandemi ile birlikte uzaktan çalışma, güvenlik tahlilleri ve hizmetleri, bulut ve analitik alanlarda büyüme yaşandı. Bilhassa konuttan çalışma ile e-ticaretin büyümesi beraberinde data hırsızlığı emelli siber atakların artmasına neden oldu. Birebir paralelde müşteri bilgilerini tahlil etmeden büyümenin mümkün olmadığını da kesin bir biçimde gördük. Bu kadar operasyonu ise bulut üzere istediğimiz vakit büyütebildiğimiz ve en şimdiki teknolojileri kullandığımız bir yapıya taşıdık. Finans, kamu, perakende ve üretim üzere temel kesimler en yüksek teknoloji yatırımlarını yapan bölümler olarak önde olmaya devam etti. Gelecek objelerin interneti, bulut, yapay zeka ve buna bağlı olarak data idaresi ile siber güvenlik üzerine kurulacağını öngörüyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.