Bartın’daki selde son durum

Bartın kent merkezi ile ilçelerinde sabah saatlerinde sağanak yağış etkili oldu. Kuvvetli yağış nedeniyle, Potbaşı ve Muratbey köylerindeki dereler taştı. Derelerin taşması ile Bartın-Karabük yolu su altında kaldı. Kara yolunda trafik kontrollü sağlanırken, köylerdeki bazı evler ile tarım arazilerini su bastı.

6 EVE TAHLİYE KARARI

Epçiler köyünde de yoğun yağış nedeniyle dere taştı. Köye İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri gönderildi, inceleme yapıldı. Dere kenarındaki 6 ev için tahliye kararı verildi. Kumluca ve Hasankadı beldelerinde de sağanak yağış etkili oldu. Derelerdeki su seviyesi yükselerek, risk oluşturmaya başladı. Bartın Valiliği ile ilçe belediyeler sel ve su baskınlarına karşı uyarırken, bölgede yağışın sürdüğü bildirildi.

Kastamonu’da dün sağanak nedeniyle dere ve çaylar taştı, yollarda da göçük ve heyelanlar oluştu. Kastamonu-Cide kara yolunun 68’inci kilometresindeki Sada Çayı, sağanak nedeniyle taştı. 2021’de yaşanan sel fekaketinde hasar gören köprünün yerine yapılan yol da taşma sonucu çöktü. Kesmekayrak köprülerinin yıkılması sonrasında da Cide ve Şenpazar ilçelerinin Kastamonu ile olan bağlantısı kesildi. Daha sonra Karayolları ekiplerince açılan servis yolu sayesinde Kastamonu ile 2 ilçeye ulaşım sağlandı.

EKİPLERDEN SÜRÜCÜLERE UYARI

Sağanağın aralıklarla devam ettiği bölgede, ekipler sürücüleri geri dönmeleri yönünde uyardı. Karayolları 15’inci Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler de çöken yol ile yıkılan köprüler ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaların 2 günden fazla süreceği bildirildi.

Öte yandan Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün Twitter’daki hesabından yapılan açıklamada, “İlimizde etkili olan yağışlar nedeniyle Valimiz Sayın Avni Çakır’ın başkanlığında ilgili TAMP Çalışma Grupları Kastamonu Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Afet Koordinasyon Merkezinde toplanarak gelişmeler anlık olarak takip edilmektedir” denildi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.