Asker ailelerini ilgilendiren haber: 1100 TL yatacak!

Devlet zarurî askerlik hizmetini yürüten, er ve erbaş olarak askerlik yapanların gelir durumu uygun olmayan aile fertlerine nakit yardımı yapıyor. Ailenin geçimini sağlayan kişi askerdeyse aileye devlet bakıyor. Hudut vilayetleri başta olmak üzere riskli bölgelerde askerlik yapanların ailelerine gelirleri minimum fiyatın üçte birinin altındaysa verilen yardım 1.100 liraya çıktı.

İşte ailelere yapılacak takviye ödemesi, devlet katkısının kaideleri ve müracaatlara ait bilgiler;

Devlet her iki ayda bir yardım alan ailelerinin PTT’de otomatik açılan hesaplarına 550 lira yatırıyor. Bu fiyat anne ve babanın maddi durumuna nazaran değişiyor. Muhtaç asker ailesi yardımında çocuklara da 150 lira ödeniyor.

12 AY BOYUNCA TAKVİYE ÖDEMESİ YAPILIYOR

Asker aileleri para yardımına, askerin gelir testi ile muhtaç olduğu belirlenen eş, çocuk, anne, babası müracaatta bulunabiliyor. Bunun için toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaatta bulunarak, gelir testi yaptırılması gerekiyor. Aile kişi başına düşen gelir fiyatının minimum fiyatın üçte birini geçmemesi gerekiyor.

3 AYLIK DA YARDIM ÖDEMESİ

Ödemeler en geç ayın 28’inde yatıyor. Para yardımına mayısta başvuran, bir sonraki ayın (haziran) 24’ünde takviye ödemesini alıyor. Lisans mezunu olan, uzun devir askerlik yapan askerlerin ailelerine 12 ay, 6 ay kısa periyot askerlik yapanların ailelerine de 3 ay boyunca yardım ödemesi yapılıyor

12 ay askerlik yapan kişinin ailesi başvuruyu askerliğin üçüncü ayından itibaren yaptıysa 9 ay için yardım ödemesi yapılır.

EŞE NE KADAR ÖDEME YAPILIYOR?

Asker ailesine para yardımı aylık en az 275 lira olmak üzere iki ayda bir 550 lira yatırılıyor. Askerin bulunduğu ilin zorluk derecesine ve ailenin muhtaçlık oranına bağlı olarak maaşlar artış gösteriyor. Asker aile yardımında çocuklara 150 lira veriliyor.

Asker şayet can ve mal kaybı riskinin yüksek olduğu hudut vilayetlerinde askerlik yapıyor ise ve aile içinde kişi başı gelir taban maaş meblağının üçte birinin çok altındaysa bu fiyat 1100 liraya çıkıyor.

BOŞANAN EŞ ÖDEME ALAMAZ

Başvuruyu yapan kişi bir yerde çalışmaya başlarsa, sigortalı olursa, boşanma ile eşlik vasfı düşerse, askerlik yardımı kesiliyor.

Anne ve babanın sigortası olmayıp bir mal varlığından gelen kar varsa para ödemesi kesintiye uğruyor. Öteki yandan anne yahut baba huzur konutunda bakılıyor ise yardım ödemesi alınamaz.

Muhtaç asker ailesi para yardımına internetten başvurulamıyor. İnternet üzerinden E-Devlet sistemi ile sorgulama yapılabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.