AK Parti’den ‘sosyal medya yasasına’ dair değişiklik sinyali

ANKARA- AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan ve 40 husustan oluşan ‘sosyal medya yasası’ teklifi TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda yaklaşık 15 saat süren görüşmelerin akabinde kabul edildi. Teklif, tali kurul olan Dijital Mecralar Komisyonu’nda kabul edilmesinin akabinde önümüzdeki hafta temel kurul olan Adalet Komisyonu’nda ele alınacak.

Meslek örgütü temsilcilerinin itirazlarını lisana getirdiği komite görüşmeleri sırasında CHP, HDP ve GÜZEL Parti, teklifin en reaksiyon çeken hususlarından Türk Ceza Kanunu’na “Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma” cürmünün eklenmesinin öngörüldüğü 29. hususun teklif metninden çıkarılması için önerge verdi. Bu önergeler reddedilirken teklifin sahibi isimler ortasında yer alan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, yasa teklifinde değişiklik yapılabileceğinin sinyalini verdi.

AK PARTİLİ ÖZDEMİR DE TEKLİFTE BOŞLUK GÖRDÜ

Yer yer tansiyonun yükseldiği kurul görüşmeleri sırasında en reaksiyon çeken düzenleme 29’uncu husus oldu. Bu hususa nazaran, “Halk ortasında telaş, endişe ve panik yaratmak hedefiyle kamu barışını bozma” ve gibisi münasebetlerle “halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma” hata kapsamına alınması öngörüldü. Bu cürmün da bir yıldan üç yıla kadar mahpus ile cezalandırması teklif edildi.

Komite görüşmeleri sırasında konuşan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ın, “Bir boşluk görüyor musunuz” sorusuna, “Görüyorum” cevabı verdi.

CHP’li Özkan’ın, “Peki medyaya ‘haber kaynağını açıkla’ diyecek miyiz” sorusuna ise AK Partili Özdemir, “Hayır, ‘Haber kaynağını açıkla’ bizim bu 29’uncu hususta yok, bu türlü bir şey demeyeceğiz” tabirleriyle karşılık verdi. Özdemir teklifte yer alan “fail” tabirinin ise haberin kaynağı olmadığını haberi yayınlayanı kastettiğini söyledi. CHP’li Özkan’ın, “Gazeteci haber kaynağını açıklamaya zorlanamaz diyelim” önerisi üzerine AK Partili Özkan, “Evet, tanım koyalım o zaman” karşılığını verdi.

KARŞILIK DÜZELTME YAYIN MÜDDETİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILACAK

İnternet haber sitelerinde karşılık düzeltme metninin bir hafta durmasını öngören düzenlemede de değişiklik sinyali verildi. Teklifin imzacısı AK Partili Özdemir, “Burada, internet haber sitesi sahibi arkadaşlarımız da bu mühletin çok uzun olduğunu, internetin, bu sistemin çok süratli işleyen bir sistem olduğunu söylediler. Bu doğrultuda, bunu şöyle düzeltmeyi düşünüyoruz: İlgili yayının yapıldığı internet haber sitesinin haberin yayınlandığı yerde yirmi dört saati ana sayfada olmak üzere bir hafta yani yirmi dört saatten sonra art sayfalara gidebilir şeklinde” diye konuştu.

AK PARTİLİ ÖZDEMİR: YİNE ÇALIŞIYORUZ

Komite görüşmelerinin sonuna gerçek tekrar konuşan AK Partili Ahmet Özdemir, çok kıymetli alanlarda çok önemli notlar aldıklarını söz ederek, “Bazı bahislerde esasen bizim de fikrimiz değişiklik, tadilat yapmakla ilgiliydi lakin burada, yeni elde ettiğimiz bilgiler de var; arkadaşlarımızla bunlara tekrar çalışıyoruz” dedi ve teklifte kimi hususların düzenlenebileceğinin sinyalini verdi.

Teklifi hazırlayan isimler ortasında yer alan MHP Genel Lider Yardımcısı İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, komite görüşmelerinden faydalanacaklarını ve değerlendireceklerini söz ederek, “Komisyonda değerlendireceğimiz birtakım konular var, kimileri için kelam de verdik. İnşallah, milletimize, ülkemize güzel bir yasa olur. Bizim amacımız o denli sansür falan değildir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.