Adnan Şensen kimdir? Adnan Şenses ne vakit hayatını kaybetti?

Gerçek ismi Adnan Ertuğran olan Adnan Şenses 1978 Bursa doğumludur.

1956 yılında etrafının sesine verdiği ilgi doğrultusunda müzik hayatına atılmak için ailesinin yanından kaçıp Beyoğlu’na gitti.. Burada periyodun ünlü organizatörlerinden Tikofiş lakaplı Hasan Oktay ile tanıştı. Sesi beğenilmediği için Tikofiş’in ofisinde çay ve paklık işlerine baktı. Gemlik’te Atlas Sineması’nda düzenlenen bir konsere, periyodun ünlü sanatkarlarından Sabite Tıp geç kalınca seyirciyi oyalamak için sahneye çıktı ve çok beğenildi. Artık profesyonel olarak sahne almaya başladı. Birinci musiki derslerini Suzan Yakar Rutkay’dan aldı.

Adnan Şenses Ankara Radyosu’nda 16 sene çalıştı. Akabinde, periyodun ünlü gazinolarında çalıştı. 47 sinemada başrol oyuncusu olarak misyon alan Şenses, Maksim Gazinosu’nda Zeki Müren ve Bülent Ersoy’dan sonra assolistlik yapan birinci sanatçılardandır. Sayısız plak ve birçok albüm yayımladı. Tıpkı vakitte birden fazla albümünü de Almanya’da yayımladı. Tövbeler Tövbesi, Sabır Duası, Çok Üzgünsün Arkadaş, Doldur Meyhaneci, Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş ve Kadehi Şişeyi Kırarım üzere Türk müziğinin birçok yapıtını birinci seslendirenlerden biri oldu.

2 sefer Kral TV Müzik Mükafatı, 4 sefer Altın Kelebek mükafatı aldı. Çoğunlukla yorumculuk yapan Şenses mesleği boyunca birkaç müzik yazdı. 2013 yılında Sezen Aksu’nun ikram ettiği “Bekleyemedin mi?” ve “Kaybolan Yıllar” isimli müziklerinin da bulunduğu “Adnan Şenses Bir Efsanedir” albümünü yayınladı.

ADNAN ŞENSES NEDEN HAYATINI KAYBETTİ?

Mide kanseri nedeniyle tedavi altında bulunan Adnan Şenses, 25 Aralık 2013 tarihinde, tedavi gördüğü hastanede teneffüs yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti. Cenazesi Teşvikiye Camii de kılınan cenaze namazının akabinde Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.