ABD’li general: Türkiye’nin Karadeniz’deki rolünü çok önemsiyoruz

İzmir’in Seferihisar ilçesinde düzenlenen EFES-2022 Tatbikatı’na katılan ABD Donanması’na ilişkin USS Arlington gemisinin kumandanı Tümgeneral Francis Donovan, “Türk Deniz Kuvvetleri ortağımız. Kabiliyetlerimiz, birbirimize olan inancımızın ve NATO’nun gücü üzerine konseyi. Karadeniz’in ekonomik refahı bu istikrara bağlı. Türkiye’nin Karadeniz’de güvenliği sağlama rolünü çok önemsiyoruz” dedi.

DHA’nın haberine nazaran, 9 Mayıs-9 Haziran tarihleri ortasında düzenlenen “EFES-2022 Birleşik, Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı”na katılan Amerikan Donanması’na ilişkin USS Arlington gemisi, tatbikatın akabinde İzmir Alsancak Limanı’na demirledi ve kapılarını gazetecilere açtı.

Düzenlenen resepsiyonda konuşan USS Arlington’ın kumandanı Tümgeneral Francis Donovan, Türkiye’de olmaktan ötürü onur duyduklarını söyledi.

Donovan, “İzmir kenti nitekim sıcak ve misafirperver. Bizlere ve askerlerimize çok sıcak davrandılar. Bundan ötürü çok memnunum. Türkiye’de bulunmaktan da onur duyuyorum. Burada iş birliğimizi sağlamlaştırmak harika” diye konuştu.

“Türk Deniz Kuvvetleri ortağımız. Kabiliyetlerimiz, birbirimize olan inancımızın ve NATO’nun gücü üzerine konseyi. Karadeniz’in ekonomik refahı bu istikrara bağlı” diyen Donovan, “Türkiye’nin Karadeniz’de güvenliği sağlama rolünü çok önemsiyoruz. Bu sıkıntı vakitlerde Efes Tatbikatı, bu birlikteliğin çok hoş bir örneğini sundu” sözlerini kullandı.

6’ncı Filo ismine Türkiye’ye teşekkür eden Donovan, “Amerikan Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri’nin bu müttefikliğimizdeki kararlılığı bugün ve gelecekteki zorlukları aşmamızda bizim için yardımcı olacaktır. Tek bir ülke memleketler arası tehditleri tek başına göğüsleyemez. Amerikan 6’ncı Filosu ismine Türkiye’ye birlikte çalışmayı güçlendirdiği için teşekkür ediyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.