3 yıldır hapisteydi! Suudi Arabistan’da Prenses Besme serbest bırakıldı

3 yıldır hapisteydi! Suudi Arabistan'da Prenses Besme serbest bırakıldı

Suudi Arabistan’da “sahte pasaport çıkarmaya teşebbüs” suçlamalarıyla yaklaşık üç yıldır cezaevinde tutulan, iş insanı ve yazar kimliğinin yanı sıra insan hakları aktivisti olarak da tanınan Prenses Basmah (Besme) bint Suud bin Abdulaziz Al Suud ve kızı Suhud eş-Şerif’in tahliye edildiği duyuruldu.

“Düşünce Tutukluları” topluluğu olarak anılan Suudi Arabistanlı insan hakları savunucuları ve aktivistlerden oluşan platform tarafından yapılan açıklamaya göre, Prenses Besme ve kızı Suhud, 6 Ocak Perşembe günü tutuklu bulundukları başkent Riyad’da yer alan El-Hair Cezaevi’nden serbest bırakıldı.

Açıklama, CNN Arapça kanalına açıklama yapan Prenses’in hukuk danışmanı Henri Estramant ve ülkedeki insan haklarıyla ilgili uygulamaları belgeleyen “El-Kıst (ALQST) İnsan Hakları Kuruluşu” tarafından doğrulandı.

Suudi Arabistan makamlarından ise konuya yönelik herhangi bir resmi açıklama henüz yapılmadı.

NELER OLDU?

Mart 2019’da tedavi görmek için yurt dışına seyahat hazırlıkları yaptığı sırada tutuklanan Prenses Besme , kızlarından biriyle “sahte pasaport çıkarmaya teşebbüs” gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Besme’nin ailesi tutuklamanın ardından Birleşmiş Milletlere başvuru yapmış ve prensesin Suudi Arabistan hükümetine yönelik eleştirilerinden dolayı tutuklanmış olabileceği öne sürmüştü.

Prenses Besme, Nisan 2020’de yayımlanan mektubunda, amcası Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a seslenerek sağlık durumunun ciddileştiğini belirtmiş ve serbest bırakılma talebinde bulunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.